Иран изстреля пробно ракети с далечен обсег в Персийския залив

Иран е изстрелял пробно две ракети с далечен обсег по време на военноморско учение в Персийския залив, съобщи "Ройтерс". В отговор на нарастващия натиск от страна на Запада Иран започна учението миналата седмица като военната симулация обхваща района от Ормузкия проток, който представлява своеобразен вход към Персийския залив.

"Успешно изстреляхме две ракети - "Гадер" ("Могъщ") и "Нур" ("Светлина")", заяви адмирал Махмуд Мусави пред държавната телевизия.

Според ИТАР-ТАСС още една ракета "Наср" ("Спасител") е била изстреляна от боен кораб. И трите са поразили своите цели. По думите на Мусави наблюдатели от Сирия ще присъстват на последния ден от 10-дневното учение.

Миналата седмица главнокомандващият флота Хабибула Саяри, заяви, цитиран от Ройтерс, че "маневрите ще се извършат с намерението да демонстрираме решимостта, отбранителната и възпиращата мощ на иранските въоръжени сили, както и да отправим послание за мир и приятелство в Ормузкия проток, Оманско море и свободните води на Индийския океан". Тогава първият вицепрезидент на Иран Мохамад Реза Рахими заяви, че ако Западът наложи ембарго върху износа на ирански петрол, ислямската република ще блокира тази транспортна артерия и "нито една капка петрол няма да премине Ормузкия проток". В отговор представители на Пети американски флот, базиран в Бахрейн, заявиха, че няма да допуснат смущения в корабоплаването в района, тъй като "свободното преминаване на стоки и услуги през Ормузкия проток е от жизненоважно значение за регионалното и световно благоденствие", напомни ИТАР-ТАСС.

Днес Техеран заяви, че няма намерение да затваря Ормузкия проток. "Не е давана заповед за затварянето на Ормузкия проток, но сме подготвени за различни сценарии", заяви главнокомандващият иранския флот Хабибола Саяри.

Иран често излага на показ военните си способности и изпробва различни оръжия в периодичните си военни учения, като по този начин демонстрира готовността си да реагира на евентуално нападение от Съединените щати или Израел, коментира Ройтерс.

Според анализатори чрез острата реторика Иран отправя послание към САЩ и страните от Западна Европа да помислят внимателно за икономическата цена на санкциите над Иран. Санкциите на международната общност са насочени срещу иранската ядрена програма. Техеран отрича да опитва да изгради ядрено оръжие и твърди, че разработва ядрени технологии за мирни цели като производство на електричество.

Напрежението между Техеран и Запада и предупрежденията за протока, през който преминават 40% от световния петрол, разтърси пазарите на нефт и увеличи цените на суровината.

Междувременно иранският риал загуби около 12 на сто от стойността си спрямо долара за по-малко от 24 часа след новите санкции на Вашингтон срещу централната банка и финансовата система на страната, съобщиха ирански медии, цитирани от Франс прес.

В събота американският президент обнародва нов закон за финансирането на министерството на отбраната, който засилва санкциите срещу иранския финансов сектор.

Нормативният акт позволява на Обама да замрази авоарите на всяка чуждестранна финансова институция, която има бизнес отношения с иранската централна банка във връзка с петролния сектор.

Европейският съюз също обмисля възможно ембарго над иранския петрол.

#1 янаки 03.01.2012 в 08:24:14

И най-добре обработеният от медиите индивид предполагам не си въобразява, че Иран ще нападне първи САЩ или Израел. Още иранските ръкетите ще са на полвината път до целта си, когато ще бъде изтрит от лицето на земята. Ядрено оръжие със съответните носители е единствената гаранция на страна, политиката, на която не се харесва на САЩ, да не последва съдбата на Ирак и не само на Ирак.

Новините

Най-четените