„Алфа Рисърч“: 5 партии в новия парламент

ГЕРБ влиза в предизборната кампания с 14 на сто аванс в доверието пред БСП, а в следващото Народно събрание най-вероятно ще има пет партии, включително Реформаторският блок и ББЦ. Партията на Николай Бареков обаче е на ръба с рейтинг от 4.4 на сто, показва проучване на социологическа агенция „Алфа Рисърч".

Близо до прага за влизане в парламента са АБВ и коалиция та ВМРО и НФСБ, съответно с 3.9 и 3.7 на сто. Резултатът за тези партии е силно зависим от степента, в която ще се мобилизира протестен вот срещу БСП.

Реформаторският блок увеличава доверието и има подкрепа от 5.2 на сто, но проблемите им с листите хвърлят сянка на съмнение върху електоралното им разширение.

Партията на Бойко Борисов получава към момента 36.2 на сто от твърдо решилите на гласуват. ГЕРБ разполага и с допълнителен електорален резерв от около 5-7 на сто колебаещи се привърженици, но от кампанията зависи дали той ще бъде оползотворен или не.

При БСП не се знае как ще гласуват разочарованите от кабинета „Орешарски", така че има риск от изтичане на гласове, коментират социолозите. Социалистите получават подкрепата на 22.5% от твърдо решилите да гласуват в парламентарните избори. Техните възможности за разширяване на електоралното влияние са силно ограничени, пише в проучването.

При ДПС интрига няма - влиза в кампанията като трета политическа сила и най-вероятно ще запази тази си позиция до края. Движението получава традиционната си подкрепа от 12.1 на сто, независимо от сериозните имиджови проблеми и политическа изолация.

Така най-вероятна е хипотезата за пет партиен парламент. Хипотетичното изчисление на броя депутати при пет-партиен парламент само сред преминалите 4% партии показва ГЕРБ - между 105 и 110, БСП - между 63 и 68, ДПС - 35 - 38, Реформаторски блок - около 16, "България без цензура" - около 13. При такова разпределение на силите е налице възможност за сформиране на, макар и крехко, дясно-центристко парламентарно мнозинство между ГЕРБ и РБ.

По-малко вероятна към момента е хипотезата за силно фрагментиран парламент.

#3 Цензура 09.09.2014 в 13:21:49

Защо има такива големи разминавания между цифрите на отделните социологически агенции?

#4 pixie 09.09.2014 в 13:32:09

Разминаванията идват от разликата в сумите (от държавната субсидия!), платени на агенциите с цел манипулиране на общественото мнение, т.е. щом герб имат най-големи шансове, според повечето агенции, подсъзнателно ви атакуват да изберете тях. По телевизията пък, винаги ви съобщават едни и същи партии, 5 на брой, които щели да влязат в парламента. Останалите не се споменават, сякаш няма изобщо да участват. Това се прави с цел да не се сбъркате да гласувате за някоя малка партия, която има по-малки шансове, и така, да объркате голямата схема.

#5 HiFresh 09.09.2014 в 14:30:17

Някой ще се сети ли да попита при какъв процент на участвали в изборите са формирани тези алабалистични проценти!? А иначе червено-розовата помия е доста обилна - БСП, ДПС, АБВ, Атака, ББЦ и т.н. Честит Празник на всички ненормалници, които ще гласуват за лявото проклятие на България, но все пак поради чисто биологични причини сте все по-малко.

#7 delight 09.09.2014 в 15:17:00

#6 Изобщо не ми пука Пешо чий трол е, но винаги пуска по 2 поста един след друг, а аз не спирам да се чудя кой от тримата на снимката е той. Като вица за циганина и шофьорската книжка, бате

#8 Оня Дето Го Трият 09.09.2014 в 16:22:31

За 2 плащат, 2 пуска

#9 vanko 09.09.2014 в 16:37:05

Партийната система на държавно управление отдавна е доказала своето двойно предназначение. С всеки изминал ден се убеждавам, че в България партийната система е основния източник на корупция, шуробаджанащина (лобиране) и прахосничество! НЯМА абсолютно никаква пряка зависимост между управленските или професионални умения на даден човек + неговото желание да работи за просперитета на нацията от една страна И членството в някаква партия от друга!

#10 maleficent 09.09.2014 в 16:38:30

Такъв ли е принципа?

Новините

Най-четените