След Муамар Кадафи и особения си вид "социализъм", Либия вече ще живее по законите на ислямското право - шериата. Това обяви водачът на Преходния национален съвет (ПНС) в Либия Мустафа Абдул Джалил.
"Ние, като ислямска държава, приехме ислямския шариат като основно законодателство", заяви Джалил в Бенгази. Като пример той даде забраната за многоженство. "Законът за брака и развода, който забранява многоженството, ще бъде отменен. Той противоречи на основите на шериата", каза Джалил.
Междувременно бе публикувано завещанието на Муамар Кадафи. В него той иска да бъде погребан по ислямски ритуал в родния си град Сирт и тялото му да не бъде измивано. Бившият либийски диктатор обаче все още не е погребан, а трупът му е изложен вече четвърти ден на публичен показ в търговски център в град Мисрата.
Бойците, охраняващи труповете на Кадафи, сина му Мутасим и министъра на отбраната при бившия режим Абу Бакр Юнис, са поставили найлони под разлагащите се тела в хладилно помещение на пазара в град Мисрата. На посетителите се раздават хирургически маски.
Малцина либийци обаче се тормозят с мисли за това как Кадафи и хората от обкръжението му са били убити или защо труповете им са изложени на показ толкова дълго в разрез с ислямската традиция, според която мъртвото тяло трябва да бъде погребано до ден, коментира агенцията.
"Ако беше добър човек, щяхме да сме го погребали. Но той си избра тази съдба", каза един от посетителите. "Дойдох тук, за да се уверя със собствените си очи ... Всички либийци трябва да го видят", заяви друг човек, пропътувал 400 км, за да види телата.
Някои от чуждестранните съюзници на антикадафистите обаче изразяват тревога от отношението към Кадафи след залавянето му и след неговата смърт. Те се безпокоят, че новите управници на Либия няма да изпълнят обещанието си, че ще зачитат правата на човека.
"Ние сме либийци. Показахме ти кои сме, Кадафи, ти фараон на времената. Ти отиде на бунището на историята", казва адвокатът Абдул Рахман ал Киси, цитиран от "Ройтерс".
Оцелялото семейство на Кадафи, което е в изгнание, иска да прибере тялото на полковника, както и на сина му Муатасим. В Мисрата не искат Кадафи да бъде погребан там, а представители на ПНС търсят тайно място, където диктаторът да бъде заровен, за да не се превърне гроба му в място за поклонение.
Вдовицата му Сафия настоява той да бъде погребан в родното си място Сирт, което населява и племето, от което произхожда Кадафи.
Саади Кадафи, който се намира в Нигер, заяви, че е "шокиран и бесен от жестокия начин, по който бяха убити баща и брат му".