Лошите кредити в България минаха 20 на сто

Лошите и преструктурирани кредити у нас са стигнали рекордните 20.49%. През юни 2011 г. те са се увеличили с 340.4 млн. лева и достигат 8.25 млрд. лева, показват изчисления на Investor.bg на база данни на БНБ.

Така слабият ръст на проблемните кредити със само 30-40 млн. лева месечно през февруари и март не доведе до месец с намаление, а до нов импулс на увеличение от 140 млн. лв. през април, 178 млн. лв. през май и 340 млн. лв. през юни. За последните 12 месеца увеличението на лошите и преструктурираните кредити е с 2,4 млрд. лв., или с 40.7%.

Най-голям дял имат проблемните кредити при фирмите, където той е 21.72%, докато при потребителските е 19.13%, а при жилищните - 17.87%, като и при трите типа кредити процентът е рекордно висок.

Лошите кредити в банковата система в България, Румъния и Хърватия ще достигнат най-високите си нива към края на 2011 г. В Словения и Унгария това ще стане през 2012 г., показва анализ на рейтинговата агенция Fitch, предаде DarikFinance. 

От агенцията слагат рейтинг D на българската банкова система. Така са оценени и банковите системи на Унгария, Румъния, Словения и Хърватия. 

Само банките на Полша, Чешката република и Словакия имат рейтинг C на балансовите показатели сред страните от Централна и Източна Евроопа. 

Преди два месеца Fitch повиши перспективата на българския кредитен рейтинг, като заяви че подобряване на оценката може да се очаква, ако възстановяването на икономическата активност в България продължи да бъде устойчиво.

Новините

Най-четените