Само 3% от учителите в България са под 30-годишна възраст. Това заяви пред БНР просветният министър Анелия Клисарова, която допълни, че има райони, където проблемът със застаряващите преподаватели е много сериозен.
Според министъра, младите хора трябва да бъдат мотивирани, защото те искат бързо да върнат средствата, които са вложили в образованието си. „Искаме да въведем някои социални пакети, да въведем стажантски програми от университета, по-високи стипендии. Говорим за пакет от мерки, не за една", посочи Клисарова.
За застаряването на българския учител от години предупреждават синдикатите. „България е страната в Европа с може би най-високата средна възраст на учителите. Тя е около 55-56 години. В детските градини е 59 години. По-младите специалисти не издържат дълго в системата", коментира преди дни пред в."Репортер" председателят на синдикат „Образование" Юлиян Петков.
Училищно управление
Просветният министър заяви, че делегираните бюджети остават, но в оптимизирана форма форма. „Те са добър инструмент за по-ясна и старателна работа, но доведоха до диспропорция между малките, средните и големите училища. Не само парите следват ученика, но трябва да има и коефициенти - за мястото и потребностите на децата. Трябва да има и добавена стойност за по-високите резултати", посочи Клисарова.
По думите й момента се изработва конкретната формула, като тя ще бъде представена на регионалните инспекторати в началото на учебната година.
Според министър Клисарова, директорите трябва да бъдат атестирани и трябва да получават оценка не само от регионалните инспекторати, като освен това се обсъжда те да имат мандат от 4 или 5 години.
Промени в закони и учебници
Министърът заяви, че в структурата си Законът за училищното образование вече е готов. „Но той касае милион ученици, още толкова учители и много родители. Това, че законът се подготвя дълго, доказва неговата сложност. Законът ще влезе около коледните празници или веднага след Нова година. Надявам се да бъде приет март - април догодина. Ще влезе в сила по-следващата учебна година", коментира Клисарова.
„В някои случаи учебниците са написани на неразбираем за съответната възраст език. Трябва преразглеждане и участие на повече учители в изработването на учебниците, не само на университетски преподаватели", заяви Клисарова.
Целодневно и професионално обучение
"Във всички 793 средищни училища целодневното обучение ще бъде осигурено. В останалите това става стъпка по стъпка. Трябва да имаме търпение. Заплащането на тока и парното е сериозен проблем, особено в малките училища. Ще осигурим допълнителни средства", обеща министърът.
Тя обясни и идеята за тясна връзка на образованието с бизнеса - учениците да работят още в училище: "Ако започнем с професионално ориентиране от 4-5-и клас ще има възможност да обучим младите хора да работят с нова техника."
Подготовка за новата учебна година
Ремонти има в 489 училища в страната, До 16 септември те няма да са приключили в 62 училища. „Ако някъде не е възможно да се учи, децата ще бъдат пренасочени, но първият учебен ден никъде няма да бъде провален", категорична беше Анелия Клисарова.
Тя допълни, че до 23 август всички учебници до 7 клас са били доставени в училищата.