Дискриминираме роми и хора с увреждания

85% от родителите не биха приели детето им да се ожени или да живее на семейни начала с човек от ромски произход. 40% от майките и бащите не одобряват до детето им на чина в класната стая да седи ромче.

Това сочат резултатите от проучване на Института за маркетинг и социални изследвания МБМД. Резултатите бяха представени по време на семинар във Велинград, посветен на борбата с дискриминацията и проведен от Социалното министерство и Комисията за защита от дискриминация.

Въпреки неприемането на ромите, родителите са склонни хлапето им да дружи с дете от другия етнос. Повече от половината запитани възрастни биха приели този тип дружба.

В главите на децата от най-ранна възраст се натрапват остарели модели. В учебниците до четвърти клас жената е представена до печката, а мъжът с чук в ръка, обясни доц. д-р Мирослава Радева, директор на МБМД.

Според специалистите дискриминацията се създава у децата от най-ранна възраст. Най-критично остава различното и лошо отношение към ромите и хората с увреждания.

Интересен факт от изследването е, че най-нетолерантни са хората с висше образование. Почти половината от родителите, които не искат на чина до детето си ромче, са висшисти.

Обяснението на специалистите е, че дискриминацията се дължи на ограничени контакти.

 

#3 kaktus 26.02.2010 в 15:08:17

За инвалидите не бих казал,че има дискриминация,на за ромите съм съгласен и защо не-да не би аз да крада,аз да се държа нагло,да не би аз да не си плащам ток и вода а получават помощи,които идват от каде-от моя и вашия джоб и какво излиза-те ни крадът а ние им плащаме за това,ТОВА Е БЪЛГАРСКАТА ПОЛИТИКА,КОЛКОТО ПОВЕЧЕ КРАДЕШ,ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ И ПОЛУЧАВАШ

Новините

Най-четените