Новият папа – смирен йезуит

За първи път от над 1000 години, католическата църква откри своя нов водач извън Европа.

Аржентинският кардинал Хорхе Марио Берголио е първият южноамерикански папа, а освен това е и първият член на йезуитския орден, който застава на поста. Той прие името Франциск и официално ще заеме престола на Свети Петър на тържествена меса на 19 март.

В Латинска Америка е известен със скромния си начин на живот и факта, че ползва обществения транспорт като всички останали от паството си. Произхожда от семейство на железничар и освен това е известен с острите си възражения срещу хомосексуалните бракове и възможността гей двойки да осиновяват деца. Яростен критик и на военната хунта, и на левицата. Но е запален фен на футбола и е сред поддръжниците на аржентинския отбор "Сан Лоренцо".

Изборът на 266-ия папа дойде след продължил два дни конклав в Сикстинската капела и развръзката беше обявена с бял дим от комина на храма. Много наблюдатели бяха изненадани, когато се разбра, че 76-годишният Берголио е новият наследник на Свети Петър. Макар да имаше информации, че той е останал втори след Йозеф Рацингер (Бенедикт XVI) на конклава през 2005 г., малцина го спрягаха сред фаворитите за нов духовен водач.

Няма да му е лесно

Франциск застава начело на църквата в труден за нея момент. Ватикана трябва да се пребори с вътрешните дрязги и намаляващият брой вярващи в някои части на света, като междувременно покаже и че разбира концепцията за равенството между половете. Макар да е смятан за консервативен духовник, новият папа е показал и желание за реформа на католическата църква.

Там, обаче, го чака сериозната съпротива на римската курия - управляващият орган на църквата. Според запознати, не е случайно, че до този момент духовникът предпочиташе живота в малък апартамент в столицата на родната си страна пред този сред кардиналите в Рим.

"Имаме папа"

Папата се появи пред събралите се на пл. „Свети Петър" хора около час след белия дим. „Изглежда моите братя кардинали са стигнали до края на света", каза живелият до вчера в Буенос Айрес папа Франциск и продължи: „Сега ние тръгваме на това пътешествие на братството, любовта и доверието помежду ни". Духовният водач помоли множеството да го благослови, преди той да отвърне със същото.

Американският президент Барак Обама поздрави новия папа. Същото направи и духовният лидер на англиканската църква архиепископ Джъстин Уелби, който заяви, че очаква момента, в който с Франциск ще започнат "да вървят и работят заедно".

Аржентина, очаквано, беше най-горда от избора. Президентът Кристина де Кирхнер поздрави Франциск, макар двамата да имаха сериозни разногласия по въпроса за еднополовите бракове.

Напрегнат график

Според нюйоркския архиепископ Тимъти Долан, Франциск след обявяването на избора отказал превоза със специален автомобил до Ватикана и се качил на автобуса с останалите духовници.

Предстои му тържествена меса с кардиналите, а през почивните дни ще проведе специална аудиенция с представители на световните медии. До момента са поканени 5600 представители на медиите.

Освен това се очаква и да се срещне със своя предшественик, почетният папа Бенедикт XVI, който в момента се е оттеглил в лятната резиденция близо до Рим. Според запознати, това ще е едно от най-важните събития в напрегнатата програма на Франциск, тъй като уникалната ситуация на двама живи папи създава предпоставки за конкуренция.

#1 stizi 14.03.2013 в 12:29:35

Много добър избор и се надявам католическата църква да тръгне по пътя на реформацията. Без нея останалите християнски направления няма да се променят, което реално ще се отрази и на нашата църква. За съжаление без нея (православната ни църква), няма да тръгнем по един по-положителен и духовен (във всички измерения) живот. И казвам всичко това, предвид, че съм атеист и не ми пука особено за вярванията, но ясно съзнавам, че църквата е важна институция.

Новините

Най-четените