Центърът стигна до Банишора заради по-висок данък сгради

До над 100% ще се увеличи данък сгради на 168 000 собственици на имоти в София постепенно от следващата година. Най-драстична е промяната за живеещите в съседните на центъра райони, тъй като Столична община е преценила, че в последните години е инвестирала в тях достатъчно, за да ги облагороди от по-ниските категории до най-качествената - първа. Това се разбра вчера при представянето на новото данъчно зониране на града.

Центърът на София ще обхваща почти двойно по-голяма територия - в него вече ще влизат районът около Централна гара, автогарата, кварталите "Сердика", "Оборище", "Възраждане", част от "Банишора" (от ул. "Опълченска" към гарата), бул. "Мария Луиза" и "Сливница". Всички те ще трябва да минат от IV или III в I зона. Така данък сгради на част от собствениците в тези райони ще се увеличи повече от два пъти. Това обаче ще се случи в рамките на 10 г. "На всеки три години зоната ще се изкачва с едно стъпало нагоре, за да няма рязко покачване на налозите", обясни зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Мотивите са, че така границите на централната градска част по данъчното зониране ще се изравнят с границите, заложени в закона за устройството и застрояването на София от 2007 г.

От 2013 г. 168 000 собственици (15% от всички в столицата) ще получат увеличен данък сгради до 49%. През следващата година общината очаква 6 млн. лв. повече приходи в бюджета. За такса смет обаче не е ясно с колко ще поскъпне - според обясненията на Барбалов "някъде ще поскъпне с повече, някъде с по-малко".

Мотивите, с които сега се предлагат промените в данъчното зониране, са инвестициите, които общината е направила от 2000 г. насам. Те се изчисляват на 2.5 млрд. лв. Почти половината от тях - 1.367 млрд. лв., са инвестирани в метрото. 263 млн. лв. са дадени за изграждане и ремонт на улиците. Другият мотив е границите на данъчните зони да са по-големите булеварди, както и реки, жп линии и др. И за двата мотива обаче може да се спори, защото непроменени остават райони, в които се очаква да се пусне метрото (като горната част на кв. "Лозенец", който си е във втората зона), а частите на някои квартали продължават да са в различни зони, въпреки че нищо не ги разделя. Предлаганото в момента зониране е по-плахо в обхвата си от предложеното преди година и половина, което предизвика скандал.

Най-драстично ще се увеличи данъкът на живеещите в карето между бул. "Мария Луиза" от Централна автогара, по бул. "Сливница" до Сточна гара, ул. "Константин Стоилов", ул. "Козлодуй" до Централна автогара. При тях прескачането е с три зони - те преминават от IV в I зона. Тази година собственик на апартамент от 60 кв. м, строен през 1985 г., плаща данък сгради 56 лв. Догодина налогът му ще е 85 лв. При второто увеличение ще е 100 лв., а при третото - 107 лв. За тухлен апартамент със същата площ, строен след 2005 г., поскъпването ще е над 100%. В момента данъкът на такова жилище е 81 лв. Догодина сумата става 121 лв., а накрая ще стигне 179 лв.

Другите сериозно засегнати столичани, чиито данъци ще се вдигнат с около 26%, са живеещите в карето между булевардите "Мария Луиза", "Сливница", "Ген. Данаил Николаев", "Дондуков". Този район преминава от III в I зона. Същата е промяната и за имотите между ул. "Опълченска", бул. "Мария Луиза", Лъвов мост, бул. "Сливница". Целият район "Възраждане", без жк "Сердика" и "Зона Б-18", също минава от III в I зона. За апартамент от 60 кв. м, за който сега се плаща 85 лв. данък, догодина ще се плащат 100 лв., след три години (тук увеличението е в две стъпки) данъкът ще е 107 лв. За апартамент ново строителство данъкът ще се вдигне над 30% - от 121 на 179 лв.

Новото зониране ще изглади несправедливостта живеещите от двете страни на булевардите "Дондуков" и "Мария Луиза" да плащат данъци според различни зони, твърдят от общината. Според сегашното зониране (от 1998 г.) живеещите от страната на Министерския съвет на бул. "Дондуков" са в трета зона и плащат значително по-малък данък от тези, които са от другата страна на булеварда (към президентството) и техните имоти са в първа зона.

В "Красно село" от II в I зона стават имотите от бул. "Тотлебен", "П. Славейков", "Прага", "Христо Ботев", "Македония" (до "Тотлебен"). Увеличението на техните данъци ще е 25% още от догодина. ЖК "Дианабад" преминава от III във II зона, жк "Връбница" 1 и първа и втора част на жк "Връбница", както и промишлената зона в района на Гара Искър минават от V в IV. Кварталите "Враждебна", "Димитър Миленков", "Абдовица" и "Христо Ботев" вече няма да се водят строителни граници, а минават в V зона. За панелен апартамент 60 кв. м поскъпването ще е с 4 лв. (на 38 лв.). За жилище ново строителство със същата площ - с 5 лв. до 54 лв.

За около 2000 собственици на имоти в Горна баня новината е добра - данък сгради ще е по-нисък, защото преминават в по-ниска категория. Предложението тук е целият квартал да мине от III в IV зона, а вилната зона - от V в IV. За жилище от 60 кв. м данъкът догодина ще падне от 121 на 81 лв. Собствениците във вилната зона обаче ще плащат за същия имот 81 лв. вместо 54 лв.

http://www.segabg.com

#2 CveTetOоо 14.06.2012 в 12:58:42

Така трябва да се прави! Столичани трябва да плащат за лукса да живеят в столицата! Дано пък тази политика да намали малко пришълците, с които се напълни София.

#4 fALLEN 15.06.2012 в 12:12:02

то точно след опълченска към гарата е баси циганията... улиците не са оправяни там от 30 г.

Новините

Най-четените