Министърът на външните работи Николай Младенов още не е гледал "Мисия Лондон", но преди години започнал романа и не го дочел, защото се ядосал.
Това обясни самият Младенов днес в предаването "Седмицата" на Дарик радио. На въпрос на водещия Кирил Вълчев дали описаното в "Мисия Лондон" (роман на Алек Попов, по който беше заснет едноименният филм на Димитър Митовски - б.ред.) отговаря на истината Младенов каза: "Зависи какви хора работят". Обеща обаче да изгледа филма, чиято премиера беше в края на април.
"Мисля, че има много свестни хора, които работят в посолствата", продължи Младенов.
"По време на балканската си обиколка видях посланици, които работят с хъс, млади хора, които искат да се развиват. Чувствам се неудобно пред тях, защото всеки идва с проблемите си, а като знам какви заплати получават, ми става още по-неудобно - МВнР е на 17-о място в класацията по заплащане, служители започват с по 300 лв. заплата, а ние искаме от тях да знаят по два езика, да се развиват", заяви външният министър.
България ще закрива посолства, но в момента не може да се каже колко и кои от тях, повтори Младенов намерението, обявено преди месец. Тогава той каза, че ще се продават и имоти зад граница.
Тази мярка за съжаление няма да доведе до някакви резки спестявания, защото дори и да се продаде сградата или имуществото на посолството, това изисква време и ефектът ще дойде по-късно, обясни Младенов. Тепърва ще се уточнява и по какви критерии ще бъде направен подборът на закритите мисии. В момента България има около сто дипломатически представителства в чужбина, но вке още не е сигурно дали една пета от тях ще бъдат закрити.
Трябва да бъде направена матрица, по която да се категоризират посолствата, обясни Младенов, - кои са страните стратегически патрньори на България, в кои страни държавата има икономически интереси, а също и в кои има потенциал да се развият такива, къде може да се спести дипломатическо присъствие или да бъде прехвърлено на друго място.
По думите на външния министър трябва да има и друга матрица, свързана със структурата на посолствата - да е ясно защо една посолство е с оптимално присъствие, а друго с максимално голямо - с посланик, консул и т.н. "Годишният ни оборот с Черна гора е около 7-8 млн., а държим търговско аташе. Какво работи?", даде за пример Младенов.
Той допълни, че това е причината на някои мисии да бъде удължен престоят на временно управляващите ги, за да може преди това да се извърши категоризацията на посолството и да се вземе решение за бъдещата им дейност.