Либийският министър на външните работи Муса Куса пристигна снощи във Великобритания и поиска убежище, предаде Ройтерс, като се позова на негов приятел.
Куса обявил, че напуска правителството в знак на протест срещу нападенията, извършвани от силите на Муамар Кадафи срещу цивилни.
"Той не бе никак доволен. (Муса Куса-б. ред.) не подкрепя атаките срещу цивилни", обяви либиецът Номан Бенотман - приятел на подалия оставка външен министър и анализатор в британския мозъчен тръст "Куилиам".
Бенотман допълни, че "Куса ще поиска убежище във Великобритания и се надява, че ще получи добро отношение".
Говорител на британското министерство на външните работи потвърди, че либийският външен министър е подал оставка и е пристигнал в страната. Муса Куса "дойде тук по своя собствена воля", подчерта той.
Външният министър е един от най-високопоставените представители на режима в Либия, дезертирали след избухването на бунта в средата на февруари.
Муса Куса бе ключова фигура в правителството на Кадафи и е архитектът на драматичната промяна във външната политика на северноафриканската държава, която бе приета обратно в международната общност преди няколко години след десетилетия на изолация и санкции.
След министъра на външните работи Муса Куса, от джамахирията е избягал и генерал Хуилди Хамиди, който е координирал дейността на разузнаването, съобщи радио „Ехото на Москва", като се позова на британския вестник "Гардиън".
Международната коалиция за Либия
се опитва да наклони везните в полза на бунтовниците, призна високопоставен европейски дипломат във Вашингтон, цитиран от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че това е рядко чувано изказване: целта на кампанията, която започна на 19 март, отива отвъд защитата на цивилните.
Дипломатът, който пожелал да запази анонимност, обясни, че поставянето на акцента върху установяването на зона, забранена за полети над Либия е било параван, за да бъде осигурена подкрепата на арабските държави за военната мисия, която бе разрешена от ООН.
Съветът за сигурност на световната организация прие на 17 март резолюция, която даде зелена светлина за "всички необходими мерки" за защита на цивилното население, въпреки опасенията на някои държави, като Русия и Китай, че операцията може да е равнозначна на взимане на страна в конфликта.
"Ще променим баланса. Правим точно това... Зоната, забранена за полети бе дипломатически ход, за да се качат арабите на борда. Нека бъде ясно за това", каза европейският дипломат.
В заключение той обобщи, че международната коалиция трябва да "запълни празнината" между резолюция 1973 на Съвета за сигурност, която разреши "всички необходими мерки" за защита на цивилните в Либия, и крайната цел да бъде свален Муамар Кадафи от власт.
Последните неуспехи на бунтовниците обаче затвърждават позицията на американското правителство, че лошо екипираната опозиция по всяка вероятност няма да може да победи без решителна намеса от страна на Запада, предаде Асошиейтед прес.
Агенцията посочва, че има предвид оглавявано от САЩ сухопътно нападение или решение за въоръжаване на бунтовническите сили.
Правителството на САЩ смята, че силите на Кадафи са претърпели тежки загуби от началото на въздушните удари. В същото време те все още имат голямо превъзходство над бунтовниците.
При това войските на Кадафи са започнали да се приспособяват към бомбардировките, като са скрили своите танкове и бронетранспортьори и вместо това настъпват на изток групирани в малки конвои от цивилни автомобили.
През последните дни режимът започнал да мобилизира и второкласни сухопътни части, за които САЩ смятат, че са по-слабо подготвени и че се ползват с по-малко доверие.
Президентът на САЩ Барак Обама разреши на
ЦРУ да провежда тайни операции в Либия
в подкрепа на бунтовниците, които се опитват да свалят режима на Муамар Кадафи, предаде по-рано Ройтерс, като се позова на източници от американското правителство.
Обама подписал съответна заповед още преди две или три седмици. ЦРУ и Белият дом отказаха коментар по въпроса.
Малки групи агенти на ЦРУ са в Либия от няколко седмици, като имат за задача да намалят ефективността на силите на Кадафи. Друга тяхна основна цел е да позволят на САЩ и съюзниците им да научат повече за бунтовниците и техните планове, пише "Ню Йорк таймс".
Според вестника служители на британското разузнаване също са разположени в Либия, за да насочват въздушните удари.
Обама отново призова либийския държавен ръководител Муамар Кадафи да подаде оставка. Той обаче уверява, че САЩ няма да изпратят сухопътни части в Либия.
В същото време американският президент не изключва възможността страната му да изпрати оръжия на либийските бунтовници.