НАТО не прави достатъчно, за да унищожи сложното въоръжение на силите на Муамар Кадафи в Либия, заяви френският министър на външните работи Ален Жупе пред радио "Франс инфо", цитиран от "Ройтерс".
"Цивилните граждани в Либия продължават да са изложени на риск въпреки продължаващата военновъздушна кампания, ръководена от НАТО", твърди Жупе.
"НАТО трябва изцяло да изиграе ролята си. Алиансът искаше да поеме лидерството в операциите и ние приехме това", каза той.
След осем седмици на сражения силите на режима успяха да си върнат контрола над много от завзетите от бунтовниците места. Въпреки помощта по въздух от международните сили слабо подготвените сили на опозицията имат сериозни затруднения и бунтовниците, които протестират срещу режима на Кадафи, бяха отблъснати от редица градове, които преди контролираха.
В същото време най-известният либийски беглец - бившият външен министър Муса Куса предупреди за рискове от гражданска война в Либия и опасност страната му да се превърне в "нова Сомалия", съобщи BBC.
Куса заяви, че единството на Либия е от основно значение за всяко решение на конфликта.
В първото си публично изявление избягалият миналия месец във Великобритания бивш външен министър заяви още, че решението на конфликта в Либия трябва да дойде от самите либийци в дискусия и демократичен диалог.
Либийският беглец направи коментара си след отказа на бунтовниците да приемат мирния план на Африканския съюз, тъй като не изпълнява основното им искане - Муамар Кадафи да напусне властта.
Противниците на режима отхвърлят всяко примирие, което предвижда оставането на власт на Кадафи или някой от синовете му.
САЩ, Великобритания и Италия също за пореден път обявиха, че Кадафи трябва да се оттегли, а НАТО отказа да прекрати въздушните удари преди доказателство, че лидерът на Джамахирията има намерение да спре насилието.
Африканският съюз обяви, че полковник Кадафи е приел пътната карта за прекратяване на насилието, но силите му не спряха атаките срещу град Мисрата в западната част на страната.
Град Мисрата е под обсада на правителствените сили от шест седмици, припомня Ройтерс.
"Хюман райтс уоч" съобщи, че безразборните нападения срещу цивилни там от страна на лоялните на Муамар Кадафи сили са в нарушение на международното право.
Либийското външно министерство заяви обаче, че въоръжени либийци са готови да отбраняват град Мисрата и ще противодействат на всеки опит за приближаване на либийската територия под прикритието на хуманитарна мисия, съобщи Франс прес.
Външното министерство е предупредило за това Съвета за сигурност на ООН, Африканския съюз и Европейския съюз.
"Един милион либийци, които се въоръжиха от началото на колониалната агресия срещу Либия, са готови да отбраняват Мисрата. Либия няма да приеме никаква хуманитарна помощ освен от Червения кръст и Червения полумесец", се посочва съобщението на външното министерство.
Всяко чуждо военно присъствие в Либия под прикритието на хуманитарна мисия ще бъде смятано за обявяване на война, казаха още верните на Кадафи.