На Иракли все пак ще се строи

Бургаският административен съд даде картбланш на втория мащабен строеж на Иракли, съобщи онлайн изданието на в. "Черноморски фар". Това стана с отмяната на заповедта на РДНСК-Югоизточен район  за спирането на строителството.

Мотивът на съдията е, че строежът е от V категория и не е от компетентността на РДНСК да го спре.

Според Закона за устройството на територията (ЗУТ):

"Строежите от първа, втора и трета категория се въвеждат в експлоатация въз основа на разрешение за ползване, издадено от органите на Дирекцията за национален строителен контрол, при условия и по ред, определени в НАРЕДБА № 2 от 31.07.2003 г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти.

За строежите от четвърта и пета категория, в 7-дневен срок от постъпване на искане органът, издал разрешение за строеж, след проверка на окомплектоваността на документите, регистрира въвеждане на строежа в експлоатация и издава удостоверение за въвеждане в експлоатация.

Строежите от шеста категория не подлежат на въвеждане в експлоатация".

Фирмата "Емона 2000", собственост на Добрин Иванов, оспорваше в съда  заповедта  за спиране на строителството, издадена от  директора на отдел "Незаконно строителство" към РДНСК-Бургас. До спиране на строителството се стигна след проверка, която показа, че инвеститорите не спазват ограниченията за защитената зона "Емине".

Строителството в Иракли било на мястото на детски лагер - територията, която е урбанизирана още през 60-те години, съобщи преди време "24 часа". В архивите на РИОСВ-Бургас дори има доклад от тогавашния министър на народната просвета Ганчо Ганев, изпратен до Тодор Живков, който съдържа данни за отреждане на терен и създаване на детски лагер към някогашния Благоевски районен народен съвет. През годините базата става известна като софийския лагер.

Теренът се намира на първа линия, в непосредствена близост до плажа. Става въпрос за три имота с обща площ около 26 дка, два от тях са на брега и са разделени от пътя, който минава през местността като отбивка от отсечката Несебър - Обзор.

Според извършена в началото на годината екопроверка от "Емона 2000" са се отклонили като физически параметри на строителството от издаденото решение.  По кадастър местност Иракли не съществува, официалното название е "Кладери".

Новините

Най-четените