Крим влиза в Русия

Парламентът на Крим взе решение за влизане на автономията в състава на Русия, предаде РИА Новости.

"Влизане в състава на Руската федерация с правата на субект на Руската федерация", пише в текста на решението, което е предоставено на агенцията от депутата в кримския парламент Сергей Шувайников.

В момента Кримската автономия е в състава на Украйна. 60% от бюджета на Крим се покрива от този на Украйна.

По-рано стана ясно, че на 16 март в Крим ще има референдум, на който ще има два въпроса - да се върне ли Крим към конституцията от 1992 г. или да влезе в състава на Руската федерация.

Няколко часа по-късно Украйна се опомни и реагира, че провеждането на референдум за статута на Крим е незаконно. Според министъра на икономиката Павло Шеремета то е в разрез с конституцията на Украйна.

Киев е изразил готовност да обсъди въпроса за разширяването на автономията в Крим. Новината съобщи върховният комисар на ОССЕ по въпросите на малцинствата Астрид Торс. Властите в Украйна са изразили безпокойство във връзка с последните решения на Върховния съвет в автономната република. Затова ние смятаме, че е налице необходимостта двете страни да започнат преговори, е казала Торс.

Главата на представителството на ЕС в Русия Вигаудас Ушацкас коментира: "Такова решение (решението на Върховния съвет на Крим за влизане на автономната република в състава на РФ - бел.р.) би било нелегитимно и не способства за сваляне на ескалацията на напрежение, от което така се нуждаят единна Украйна, Русия и ЕС".

От руската Дума съобщиха, че ще разгледат всеки законопроект на тази тема, когато мине референдумът и когато ръководството на Русия определи своята позиция. Думата ще реши кога да стане това на 10 март, понеделник.

Руският парламент се кани да изпрати представители от всички парламентарни групи като наблюдатели на референдума в Крим на 16 март.

Засега единственото съобщение на Кремъл - от Дмитрий Песков, прессекретар на президента, е, че на заседание на Съвета по безопасност Владимир Путин е обсъдил ситуацията в Украйна, в т.ч. и обръщението от Крим.

Първи реакции на фондовия пазар

Новините от Украйна предизвикаха спад на рускита борса. Индексът ММВБ спадна с 1.34% -до 1333.83 пункта. Индексът РТС се смъкна с 1.7% - до 1163.70 пункта, въпреки че денят започна с "позитивна динамика", по определението на наблюдателите.

Според тях провеждането на референдум в Крим плаши инвеститорите, които очакват поредния пик на напрежение в отношенията Украйна, Русия и Запада, тъй като мнозинството от населението в Крим очевидно ще гласува за влизане в състава на Руската федерация.

Американски самолетоносач приближава Черно море

"Приближаването на самолетоносача "Джордж Буш" към акваторията на Черно море ще помогне за обезпечаването на сигурността в целия регион", е казал секретарят на съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Андрей Парубий, предаде УНИАН.

"Мога да кажа, че водихме преговори с нашите партньори по този въпрос и това е един от механизмите за обезпечаване на сигурността в региона. Добре осъзнаваме, че събитията, които Руската Федерация предизвиква в Крим, могат да доведат до конфликт, който да излезе далеко извън пределите на полуострова", е добавил Парубий.

Турция е разрешила преминаването на военния кораб. Опасността от промяна в статута на Крим, където има значителна турска диаспора от кримски татари, стана причина Анкара да изрази по-категорична позиция.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган е изразил надежда в телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, че в Крим ще бъде осигурен етническият и религиозен мир и спокойствие.

Путин: Никой не може да отнема правото на самоопределение на една нация

На пресконференция на 1 март президентът на Русия Владимир Путин направи следното изявление по повод ситуацията в Крим: "Въпросът за присъединяването на Крим към руска територия не се разглежда. Жителите на Крим, в условията на свобода на волеизявленията си, имат право да определят своята съдба.

"Никой не е отменял правото на нацията на самоопределение. Ние в никакъв случай няма да провокираме или да подгряваме подобни настроения. Само гражданите, които живеят на определена територия, имат право да определят своята съдба".

Дали не идва ред на Приднестровието?

Заради ескалацията на напрежение в Украйна и най-вече на полуостров Крим, руският депутат Роман Худеаков поиска от външното министерство в Москва да бъде ускорена процедурата за признаването на Приднестровската република и присъединяването й към Руската федерация, предаде Дойче Веле.

Руската армия в международно непризнатата Приднестровска молдовска република е в бойна готовност. Молдовците се опасяват, че Кримската криза би могла да се пренесе при тях.

#1 Прокопи 06.03.2014 в 12:34:42

Бая глупости са написани в тази статия. Разходите на Крим за миналата година - 5,5 млрд. гривни. Дотации от украинския бюджет - 2,7 млрд. гривни. Плащания към бюджета на украйна - 2,7 млрд. гривни. Дефицит в бюджета на Крим - 300 млн. гривни. (http://lenta.ru/articles/2014/03/05/crimeaeconomy/) "Американски самолетоносач приближава Черно море" - не съм сигурен дали може да се провре през проливите.

#3 Rodrigo Diaz de Vivar 06.03.2014 в 23:41:47

Кое точно е незаконното в референдума? В Косово и Босна, нямаше референдум и косоварите и бошняците решиха с оръжие и натиск върху сръбското малцинство там да се отделят от Сръбската федерация. САЩ им помогна с военна намеса, защото те били мнозинство в региона. Сега няма да има оръжие, ще има референдум, където ще се види дали руснаците в Крим са мнозинство. Цивилизовано. И ако се окаже, че руснаците са мнозинство, защо в този случай САЩ ще помага на малцинството? Защо не помогна на малцинството сърби в Босна? Двоен аршин ли има? В Косово и Босна, така, а в Крим иначе. Странно.

#4 qhasper 06.03.2014 в 23:46:58

Прокопи, ше се провре, спокойно. Проливите не са канавки.

#5 Прокопи 07.03.2014 в 07:39:53

Каспър, Оказало се, че не било самолетоносач, ами най ми било есминец (каквото и да е това) Ама нищо. Драма да има.

#6 Оня Дето Го Трият 07.03.2014 в 09:57:59

Драма да искаш, драма има. Накрая ще се окаже, че е най-обикновена американска рибарска лодка, но Крив МАкарон вече под друга статия разкри конспирацията как американците окупират Крим.......с рибарска лодка

#8 Оня Дето Го Трият 07.03.2014 в 12:21:41

То нека някой ги види първо тия УС-окупатори. Щото само един дето гледа през крив макарон ги е видял. А сега се прави на остроумен. Карай, дано поне рибарска лодка има ако няма самолетоносач, та да се отсрами и тоя компетентен анализатор поне малко

#9 Rowan 07.03.2014 в 16:42:27

Офф, има поне един документ, подписан от 6-те държави на Черно море, според който онова самолетоносещо животно не може да влиза тук и заради типа на енергетичната установка, и заради тонажа си. Оправете си новината: Украинския едикойси блъфира, че самолетоносача ... и т.н.

#10 Оня Дето Го Трият 07.03.2014 в 16:57:57

Абе не е верно бе, Крив Макарон го е видял с очите си. Още вчера ти каза човека

#13 Rodrigo Diaz de Vivar 07.03.2014 в 19:41:18

@Оня Дето Го Трият "Карай, дано поне рибарска лодка има ако няма самолетоносач, та да се отсрами и тоя компетентен анализатор поне малко" Оня, "the US Navy has confirmed that a guided missile destroyer, the USS Truxtun, is heading to the Black Sea, for what the US military said is a “routine” deployment, decided long before the crisis in Ukraine, which has divided world powers." На 06.03.2014 е тръгнал от Гърция. На 7.03.2014 е минал Босфора. Официалната версия е, че идва за учения на румънския и българския флот. Та, самолетоносач не е, но е клас "ескадрен миноносец". На руски "есминец". САЩ имат 62 такива.

#14 theo 07.03.2014 в 19:44:16

Прав е Роуан. Според споразумението от Монтрьо, военни съдове на трети държави с водоизместимост над 8000 тона нямат право да навлизат в акваторията на Черно море без изричното разрешение на всички държави от черноморския басейн. Апропо, Турция не е собственик на пролива, нито последния е част от територията или акваторията й, че да дава или отказва разрешение за преминаване.

#15 Rodrigo Diaz de Vivar 07.03.2014 в 20:13:26

Значи имат разрешение и от шестте държави. USS Truxtun е с водоизместимост 9200 тона. И напротив, точно Турция дава или не дава право за преминаване през Босфора

#16 Оня Дето Го Трият 07.03.2014 в 20:33:38

Минал Босфора, не минал Босфора..... Въпроса беше КОЙ е окупирал Крим - тоя дето не се знае дали е минал Босфора или някой друг? Е на тоя въпрос предлагам да се концентрирате, а не чекиджииски да цъкате минуси. Но щом ви носи наслада

#17 theo 07.03.2014 в 21:33:45

Родриго, грешката е моя. Всъщност, ограничението е 15000 тона.

#18 Борката 07.03.2014 в 22:06:41

Аз не съм капацитет и затова не коментирам тази сложна тематика,но според мен цивилизованото поведение на Русия,беше евентуално засилване на военното присъствие в рамките на тяхната база в Крим и използването на икономически лостове за въздействие, имат ги достатъчно.Само се надявам гламари, като политиците от Атака не ни вкарат в конфликт с Турция. Лично моето мнение е,че не бива тези хора да бъдат допускани до политическата арена.

#19 Rodrigo Diaz de Vivar 08.03.2014 в 02:47:04

Оня: "Въпроса беше КОЙ е окупирал Крим - тоя дето не се знае дали е минал Босфора или някой друг?" Засега никой. Има шляпане на езици дали тези без отличителните знаци са руски войници или "отряди за самоотбрана". Лично аз съм уверен, че са руски военни, но за техните действия или присъствие да се говори като за "окупация" е доста пресилено. Ако желаят, силите на реда [украинските] ще ги пометат и никой нищо не може да им каже. Путин не може да реагира, понеже отрече това да е руска армия. Ама никой не ги гони. Не знам зашо.

Новините

Най-четените