Защо тъгува Северна Корея

Световните агенции разпространиха снимки с жители на Пхенян, които оплакват "Любимия вожд". Знамената в страна са свалени наполовина, магазините са затворени и тълпи от опечалени полагат цветя на паметниците в столицата.

За да изразят скръбта си, много жители на Пхенян и други градове посещават мемориалния хълм с 36-метровата статуя на Ким Ир-сен - бащата на Ким Чен-ир.

Севернокорейската телевизия показа за първи път тялото на бившия лидер, който почина в събота. Той е облечен в традиционната дреха каки и е положен в стъклен ковчег, отрупан с червени и бели цветя. Заобиколен е от редица високопоставени представители на управляващата партия, облечени във военни униформи. Сред тях е и най-малкия му син Ким Чен Ун, но в тъмен костюм.

Тялото на Ким Чен Ир беше положено в мавзолея Кумсусан в Пхенян, където почива и тялото на баща му, починал през 1994 г.

Наричан Любимия вожд от севернокорейците, Ким Чен Ир дойде на власт след смъртта на баща си, основал сталинистката държава и известен като Великия вожд. Той се превърна в един от най-енигматичните световни лидери и тласна Корейската народнодемократична република по пътя към ядреното въоръжаване. По тази причина и заради многобройните провокации към съседите и световната общност той бе определян като заплаха за глобалната стабилност.

При вземането на властта през 1994 г., много анализатори смятаха, че Ким няма да се задържи дълго и влиятелни хора в армията ще се се опитат да поемат контрола върху държавата. Заради загубата на традиционните търговски партньори след края на студената война икономиката беше срината, а през 90-те лошата реколта и наводненията доведоха до гладната смърт на около един милион души.
Въпреки това Ким успя да се задържи на власт.

Сега подготовката за предаването на властта на Ким Чен-ун е довела до чистки и вероятни екзекуции на стотици ръководни лица, заяви Сам Зарифи, директор на Амнести Интернешънъл за Азиатско-Тихоокеанския регион. Ким Чен-ун и неговите привърженици ще се опитат да консолидират своята власт, като засилят репресиите и премахнат всяка възможност за инакомислие, смята организацията.

Докато Северна Корея е в траур, който ще продължи 11 дни, западни неправителствената организация Хюман Райтс Уоч коментира, че покойният лидер е създал "истински ад на земята" за своя народ.

"Сталинисткият режим на Ким Чен-ир е отговорен за милиони жертви, глад, трудови лагери и масови екзекуции", заяви изпълнителеният директор на Хюман Райтс Уоч Кен Рот. "Ким Чен-ир ще се запомни като брутален извършител на системни и масови репресии, оставил народа си да умира от глад".

Малко по-рано тази гогина обаче изданието Asia Times коментира, че без съмнение Северна Корея е бедна държава, въпреки че последните доклади за царящия глад там са от части преувеличени и представляват умишлена стратегия от страна на режима да получи помощ от международната общност. В изминалите 20 години се случи бавният неизбежен колапс на свръхцентрализираната икономика, която някога бе определяща характеристика на "националистическия сталинизъм" в Северна Корея. Народният капитализъм замести държавния социализъм, а тази тиха трансформация предвидимо води до значителни различия в доходите.

Новобогаташите в Северна Корея са спечелили своето състояние сред икономическия хаос и социалното разцепление по време на великия глад през 1996-1999 г. Тази нова буржоазия е узряла през следващото десетилетие, когато севернокорейската икономика започна частично да се възстановява от разрушителната криза.

Очевидно е, че тези хора не се движат често по улиците на Пхенян. Те живеят в своя собствен затворен свят, за който не се знае много. Но ако погледнем съвсем за малко в него, ще срещнем много различен тип севернокорейски предприемач - такъв или такава (да - изненадващо голяма част от тях са жени), който е спечелил парите си независимо от държавата.

Севернокорейските новобогаташи често се чувстват несигурни. Донякъде те се боят от държавата, тъй като почти всичко, което правят, е нарушение на някой параграф от Наказателния кодекс. При това сериозно нарушение - формално погледнато, всеки от тези хора би могъл да бъде изправен пред екзекуционния отряд в момента, в който властите размислят.

Такава е била тъжната съдба на първото поколение севернокорейски бизнесмени, започнали да печелят пари в началото на 90-те години, веднага след рухването на самоосигуряващата се сталинистка икономика. През 1994-1995 г. екзекуцията на спекулантите и злоупотребяващите, често извършвана на публични места, е част от мащабна кампания на централните власти. Страховете от нещо подобно все още остават, но през последните 15 години подобни мащабни кампании никога не са били провеждани на национално ниво.

#1 strawsPulledAtRandom 20.12.2011 в 11:14:55

"...Севернокорейските новобогаташи често се чувстват несигурни. Донякъде те се боят от държавата, тъй като почти всичко, което правят, е нарушение на някой параграф от Наказателния кодекс..." ---------------- Явно властта смята, че и е по-изгодно да държи умните и предприемчивите по този начин в подчинение, отколкото просто да ги избие. Задобряват Ако оставят Северна Корея още стотина години да еволюира, макар и съвсвем сама, почти откъсната от света, ще се превърне в развита ядрена демокрация, американски тип

#3 Чинчифон 20.12.2011 в 17:15:30

Световните агенции отново ни обясниха философията на източните народи, съобщиха ни за милионите/!/ избити от комунистическите режими и ни направиха съпричастни към умиращото от глад корейско население.А ние сме разочаровани,защото вярваме на г-жа Клинтън много повече,отколкото на Конфуции/Confucius,551BC-478BC/.Той, 22 века преди Маркс,е отрекъл частната собственост като противоестествена.ЧОВЕК ПРИТЕЖАВА САМО ОНОВА,КОЕТО Е ДАЛ НА ДРУГИТЕ.Но нали още сме слуги и роби...

#4 iii_krv 20.12.2011 в 21:53:38

Нека са зле севернокорейците, като не слушкат така ще е!!! Но по- важното е, че ние като свръх демократична прозападна държава сме си много добре!!! Ахъм, вярвам си, да!!!

Новините

Най-четените