Постоянна комисия към Народното събрание ще следи изкъсо работата на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Въвеждането на надзор върху регулатора бе една от първите задачи на депутатите след лятната ваканция.
В разгара на лятото ДКЕВР обяви изненадващо поскъпване на тока не с 10%, а с 13%, тъй като имало грешни изчисления при добавката за зелена енергия. Това породи много критики и искания за оставки към ръководството на комисията, последваха и протести. Синдикатите също скочиха срещу председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев, който тогава се защити от нападките.
Дни по-късно, в началото на юли, ресорният министър Делян Добрев обяви, че предложение за надзор ще бъде внесено в парламента, а идеята била на премиера Бойко Борисов. Комисията ще е с равно представителство на парламентарно представените сили.
Опозицията не остана доволна и обяви, че новото звено няма да върши никаква работа. Бившият енергиен министър Петър Димитров представи бъдещата комисия като обикновен съзерцател върху работата на ДКЕВР.
ДКЕВР е под шапката на Министерски съвет. Според опозицията най-ефективната промяна ли настъпила, ако законът бъде променен, за да може членовете на ДКЕВР да бъдат избирани от парламента.
„Ясно, че ДКЕВР е инструмент в ръцете на това правителство, но комисията не е към парламента. Може би за председател на комисията трябва да изберем арменския поп - няма на кого друг да се жалва българският народ за такава комисия", каза Петър Димитров, цитиран от „Фокус".
Според ГЕРБ, които основно приеха поправката, комисията ще обсъжда решенията на ДКЕВР както експертно, така и политически. В парламента има постоянна Комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм, която също се занимава с подобен род въпрос.
„Тази комисия няма никакви права да изменя закони, защото има постоянна действаща комисия по икономика и енергетика", възмути се депутатът от ДПС Радаман Аталай.
От ГЕРБ пък се защитиха, че създаването на комисията било в резултат на обществения интерес към работата на ДКЕВР след юлското поскъпване на тока. Управляващите се надяват новата комисия да роди предложения за законодателни промени.