САЩ държи под око 75% от интернет комуникацията

Американската агенция за сигурност има капацитет да следи 75% от интернет комуникацията в САЩ, съобщи американският вестник Wall Street Journal.

Тайната служба понесе огромни критики заради поголовния онлайн шпионаж след разкритията на бившия й сътрудник Едуард Сноудън, осветил правителствената програма PRISM.

От тогава насам водещи световни медии продължават да изнасят детайли по чувствителната за Вашингтон тема.

WSJ цитира бивши и настоящи служители на АНС, които разкриват, че мащабът на следенето е доста по-голям, отколкото властите признаха.

Сега на светло излизат нови програми, познати като Blarney, Fairview, Oakstar, Lithium и Stormbrew.

Те позволяват наблюдение при писане на имейл и прихващане на телефонни разговори, провеждани по дигитален път, включително и извън територията на САЩ.

Твърди се, че филтрирането на разговорите е започнало да се прилага по-тясно след терористичните атаки от 11 септември 2001 г.

В процеса са включени и телекомуникационните компании за наблюдение на разговори, преминаващи през САЩ.

АНС иска от тях определени данни, когато има подозрения за засичане на чужди тайни агенти. Те се копират в агенцията, която пресява информацията, включително и самото съдържание на разговорите.

Доставчиците на интернет също изпращат данни за трафик, които службата подозира, че са свързани с чуждестранни разузнавателни операции.

Изданието коментира, че на практика програмите на АНС могат да следят почти всичко, което се случва онлайн. Агенцията твърди, че разузнаването й се простира едва върху 1.6% от целия трафик.

#2 explorer 21.08.2013 в 14:08:01

Саморегулацията на интернет е като саморегулацията на пазарите..както щете го разбирайте, но реакцията на ощипана г-ца е неуместна.

Новините

Най-четените