България и Гърция ще оставят Македония в чакалнята на ЕС. Това става ясно от позиции на външните министерства на двете страни.
Следващата седмица се очаква заседание на Съвета по външни работи и по общи въпроси на ЕС, на което е трябвало да бъде взето решение за препоръка за преговори.
За получаване на дата за започване на преговори за присъединяване е необходимо съгласието на всички страни-членки, заяви преди дни Херман ван Ромпой, председател на Европейския съвет.
Няма условия за начало на преговори на ЕС със Скопие, е заявил по-рано заместник-министърът на външните работи на Гърция Димитрис Куркулас.
Министърът на външните работи Кристиан Вигенин заяви, че не се очаква решение за препоръка за начало на преговорите за членство на Македония в ЕС. Вигенин се срещна днес в София с министъра на външните работи на Македония Никола Попоски.
Опитите продължават, от двете страни има желание да намерим нужните компромиси, каза Вигенин.
Той изтъкна като аргументи липсата на готов Договор за доборосъседство и нерешеният с Гърция въпрос за името.
Какво пречи на Договора за добросъседство, по думите на Вигенин, цитирани от "Фокус":
- Един от членовете на Конституцията на Република Македония. Ние искаме гаранция, че той не е основание за намеса във вътрешните работи на България.
- Вторият въпрос е свързан с решението за езика, на който се подписва този договор. Той е по-скоро на техническа основа. Според Конституцията на Република Македония, те се подписват на македонски, а според българската - на български. Там също може да се стигне до съгласие.
- Третият въпрос е по най-чувствителната тема - историята. Имаме известни виждания, как можем да излезем от тази ситуация, как можем да направим така, че да се опитаме историята да не ни разделя, а да ни обединява.