Президентът Росен Плевнелиев няма да свиква още Консултативния съвет по национална сигурност заради Сирия, но ще го събере по-бързо, ако се наложи България да участва в по-мащабни действия. България ще действа солидарно спрямо своите ангажименти в евроатлантическото семейство, посочи държавният глава.
"Ще свикам Консултативния съвет за национална сигурност на по-късен етап, тъй като се договорихме с партиите темата да е реформата в сектор "Сигурност". Ако обаче се наложи България да участва по-мащабно и по-сериозно в каквато и да било операция, или ако стартират по-мащабни военни действия в региона, е възможно да реагирам бързо и да го свикам много по-рано от предвиденото", обясни Плевнелиев на съвместно военно учение край Шабла между българската и сръбската армия.
По думите му няма информация от България да се иска каквото и да било, но допълни, че ситуацията е много динамична и може да се промени.
Очакват се прогнози ще има ли голяма бежанска вълна и други последствия за България заради напрегната ситуация в Сирия. За седемте месеца на тази година потокът от бежанци към България се е увеличил двойно, като най-много сред тях са сирийските граждани. В момента центровете за настояване на бежанци нямат повече капацитет да приемат, така че спешно има нужда от разкриване на нови.
Президентът заяви, че е недопустима употребата на химическо оръжие и световната общност е длъжна да реагира. "България ще действа солидарно спрямо своите ангажименти в евроатлантическото семейство", посочи Плевнелиев. Външният министър Кристиян Вигенин също заяви, че няма отправени конкретни искания към България за участие във военна операция.
Разнобой между президент и министър
Окончателната позиция на България за Сирия ще бъде обявена утре, заяви военният министър Ангел Найденов, който също е на учението.
България няма възможност да участва в евентуална военна кампания в Сирия, каза той. Министърът посочи, че правителството утре ще излезе с официална позиция, но той потвърждава заявеното от министъра на външните работи, че България е за диалог в решаването на сирийската криза, докато не се изчерпят всички възможности за мир.
Найденов беше категоричен, че е задължително да се разбере с точност кой е източникът на газовата атака. Той посочи, че виновната страна трябва да бъде осъдена и наказана, защото е недопустимо да се използва газ срещу мирни жители.
"Известно е, че в международната общност няма единно становище по отношението на използването на сила в Сирия. Именно заради това България трябва внимателно да прецени своята позиция. По думите му страната ни е готова да посрещне евентуална бежанска вълна и потвърди големия ръст на бежанците от Близкия изток, половината от който се дължи на сирийци.
Бойко Борисов: Ситуацията е изключително опасна
Междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в Стара Загора, че ситуацията около Сирия е изключително опасна, а българският външен министър е много слаб. Той прогнозира, че от ситуацията са възможни много тежки последици за региона, включително и за България, от бежанска вълна, до етнически проблеми и дори - тероризъм.
"В Сирия има и много християни и политиката на България трябва да е много премерена. Този министър няма никакъв шанс като фактор в общата международна политика", каза още бившият премиер.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък настоя за пълен неутралитет на страната ни при евентуален военен конфликт в Близкия изток. От "Атака" настояват да не се изпращат контингенти и формирования, да не се предоставят територии, военни бази и/или цивилни съоръжения.