Украйна трябва да върви в посока Европа, а не Русия, заяви Виталий Кличко, председател на опозиционната партия Удар, който през уикенда беше в баварската столица Мюнхен, за да участва в 50-ата международна Конференция по въпросите на сигурността.
Около 500 човека, по данни на местната полиция, са присъствали на демонстрацията в подкрепа на 42-годишния председател на Удар и световен шампион по бокс. Сред събралите се има много имигранти от Украйна, всичко те носят украинското знаме и скандират името на Кличко, който казва: "По-добре от всеки знам, че без борба, няма победа. Ще се борим". И добавя, че Украйна трябва да се движи в посока Европа, а не Русия. "Ние сме европейци и искаме да бъдем една модерна, европейска държава".
В рамките на конференцията Кличко се срещна с американския държавен секретар Джон Кери и с немския външен министър Франк-Валтер Щайнмайер.
Позицията на Кличко е, че Украйна има нужда от помощ, за да излезе от политическата криза и за да бъде предотвратена евентуална гражданска война. Опозиционерът призова за санкции спрямо страната му с аргумента, че те са "единственият език, който диктаторите в Украйна разбират".
Важна подкрепа за Украйна
Кличко посочи получената от Кери подкрепа като "много важна". Американският държавен секретар каза, че всички в Европа имат интерес най-голямата европейска страна да остане икономически и политически стабилна. "Една нестабилна Украйна може да повлече след себе си целия регион", каза Кери.
"В тази битка САЩ и ЕС са на страната на украинския народ. Преобладаващата част от украинците искат свобода и сигурност, и живот в една просперираща държава. И те се борят за правото да си изберат партньори, които да им помогнат да сбъднат надеждите си", каза още Кери.
В същия дух се изказаха и генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и Херман Ван Ромпой, председател на Европейския съвет. "Предложението на ЕС за асоцииране с Украйна е все още актуално", заяви Ромпой.
Русия обвини ЕС в двуличие
На фона на европейската и американската подкрепа за опозицията в Украйна, руският външен министър Сергей Лавров обвини Запада в двуличие и в нагнетяване на напрежението. „Защо не се осъждат онези, които атакуват полицията, завземат сградите на правителството и които си служат с расистки и нацистки лозунги", попита Лавров. „Защо подобни действия биват насърчавани от държавите членки на ЕС, които биха наказали строго аналогично поведение в собствените си държави?"
Лавров подчерта също и че украинските власти имат правото в случай на засилено напрежение да ограничат някои права и свободи. Това в контекста на подозренията, че украинската армия ще се намеси в конфликта между опозиция и правителство.
Другият опозиционен лидер и бивш външен министър на Украйна Арсений Яценюк обвини Русия, че участва в тайни договорки с украинските власти. Основният упрек към Москва е, че влияе на официалните власти да не подписват споразумението за асоцииране с ЕС.
Западни дипломати са изразили опасението си, че след олимпийските игри в Сочи, Русия ще засили натиска и върху бившите руски републики Молдова и Грузия, които вече подписаха споразумения с ЕС. Молдовският вицепрезидент Евгений Карпов каза:"Ако Русия постави под натиска Молдова и Грузия, ние със сигурност ще имаме нужда от солидарност и помощ".