Скандал между лидера на "Атака" Волен Сидеров и бившия депутат от ДПС, сега независим, Корман Исмаилов в предаването "Неделя 150" на БНР, прерасна в сбиване. Редакторът на предаването Владислав Прелезов съобщи за БНТ, че Сидеров е посегнал пръв. Наложило се е самият Прелезов и водещият Величко Конакчиев да ги разтървават, а предаването беше прекъснато.
Според Прелезов накрая Исмаилов и Сидеров са си стиснали ръцете. Според Волен Сидеров, цитиран от "Фокус": "Имаше остър сблъсък с него, физически бой не е имало. Разменихме остри реплики и общо взето - това е. Не може да се каже, че сме се били, по никакъв начин. Малко е пресилена тази информация, която виждам по медиите. Действително - имаше остър сблъсък".
В декларация по повод инцидента генералният директор на БНР Валери Тодоров заяви, че е недопустимо ефирът на БНР - най-голямата обществена медия в страната - да бъде използван за разпалване на етнически, религиозни и национални вражди.
Предаването бе посветено на инцидента пред джамията в София в петък и в него участваха представители на различни партии.
До сблъсък се стигна, когато Корман Исмаилов - сподвижник на изключения от ДПС Касим Дал, влезе в студиото. Тогава започнаха взаимни обвинения между него и лидера на "Атака" по темата кой е предизвикал сбиването пред джамията.
Според лидера на "Атака" привържениците му са били предизвикани от мюсюлманите. "Ние по никакъв начин не предизвикахме тази група екстремисти, защото аз продължавам да твърдя, че в центъра на София има гнездо на ислямски екстремизъм.
Там се разпространява литература, която призовава към свещена война с неверниците, т.е. със всички нас. Почти всички джамии в страната са се превърнали в центрове на ислямския екстремизъм", каза Сидеров.
Той е опасност номер едно в света. Юзеиров беше в центъра на тази група, която ни нападна. Нито един мюсюлманин не е задържан. Всичко беше двоен стандарт на МВР, подчерта Сидеров.
"Седят с ножове там и полицията не прави нищо. Вие сте опасни за цяла Европа и трябва да бъдете озаптени", заяви лидерът на "Атака".
Корман Исмаилов посочи, че мюсюлманите просто са се защитавали от атаките на привържениците на "Атака". "Никой не отива с нож на джамия. Обаче когато зад гърба си има едни агресивни, крещящи, фанатично настроени крайни националисти, расисти, неофашисти, които мразят религията, които са нетолерантни..."
Исмаилов заяви, че не приема подобен род действие, което води до ескалация и провокира контрадействие. "Рано или късно щеше да се стигне до сблъсък и това се случи. Представяте ли си в Истанбул някакви крайни ислямисти да подходят по същия начин срещу българската църква", попита Исмаилов.
"Г-н Сидеров манипулира, използва думи, но когато чуе контратези, скача от мястото си и напада. Политиците може да се караме, но това трябва да става в Народното събрание", каза Корман Исмаилов.
По думите му "нормално е хора да си изпускат нервите, но политиците трябва да са умерени и да се въздържат". "Не виждам разлика между тези момчета, които атакуваха джамията и тези момчета от ДПС, които атакуваха хората на полицията (има предвид митинга на Демир Баба теке вчера - бел.р.).
Крайният национализъм - опасен и вреден...
Крайният национализъм и дали ще е радикален български или краен радикален турски - няма разлика. Ние сме обект на атака от тези две групи в обществото. От нищо не ме е страх, но всеки нормален човек се страхува и има много страх в регионите, където подобен тип организирани групи обикалят, особено по време на избори и митинги. Там свободата на словото, толерантността отсъства. Там има заплахи и натиск", категоричен бе Исмаилов.
"За съжаление 20 години нашата демокрация е много крехка, започва да се създава среда, която храни подобен род действие и говорене. Все още няма нагласи и намерение за създаване на нова партия извън ДПС, продължаваме обиколките и срещите с хората в страната.
Алтернатива ще им бъде дадена за местните избори, но пътят по който сме тръгнали е дълъг и труден. Целта ни е да реформираме партията така, че да създадем критична маса вътре. Но всеки, който критикува бива изключен, изолиран, дори заплашван", подчерта Корман Исмаилов.
"Бивши ченгета нямат право да заемат ръководни позиции. В ДПС имах много добра писта за развитие, но започнах да се чувствам крайно дискомфортно, тази търговия с политическо влияние..., ние бяхме с капаци на очите. Държавата има нужда от реформиране в тези нива на процеса на вземане на решение на политическите партии, където трябва да влязат модерно мислещи млади хора.
Тези връзки и зависимост Доган-Волен, тези патриарси на прехода забавят в момента развитието на страната и водят до това, че много млади икономически активни хора искат да напуснат страната", каза още Исмаилов, който беше и лидер на младежката организация на ДПС.
Етническият мир в страната не трябва да бъде застрашаван по никакъв начин и поведението на "Атака" не бива да се толерира, заяви и лидерът на СДС Мартин Димитров по повод петъчния сблъсък.
"И тук е най-големият дерт за ГЕРБ и персонално за Цветан Цветанов. Той сега трябва да разследва своя коалиционен партньор и неговото поведение и аз с нетърпение чакам да видя резултатите.
Не трябва етническият мир да бъде загубван по никакъв начин. Това, ако продължава така, можем да си създадем проблеми там, където няма проблеми и не е имало проблеми дълги години, заради един човек или една партия, която си вярва, че по този начин, през хулигански скандали, директно да ви го кажа, може да мобилизира електорат, което е нелепо и несериозно..."
Крайно време е да бъдат забранени ДПС и партия"Атака" като етнически и пречещи за консолидация на етносите в България. Време е и за промяна в изборните закони в посока създаване на законови пречки за регистрация на кандидати за депутати на хора, които не притежават висше, не са над 40 години и не са категорично освидетелствани като нормални от квалифицирани психиатри.
тва е свежо кучето на Доган сръфало политическия му враг
Тия двамцата са толкова яки, че и часове наред да се млатят, няма да могат да си разкървавят дори носовете...