Руската държавна компания "Газпром" няма да се откаже от газопровода "Южен поток", даже и да постигне споразумение с Украйна за собственост в газопреносната й мрежа. Това стана ясно от изявление на вицепрезидента на газовия гигант Александър Медведев, цитиран от РИА "Новости".
Ден по-рано президентът на "Газпром" Алексей Милер коментира, че Русия може да се откаже от строителството на тръбата, предвидена да минава и през България, след като излезе от Черно море. Това можело да се случи, ако Русия придобие над 50% от газопреносната мрежа на Украйна, която би претърпяла огромни загуби, ако тръгне "Южен поток". През страната минава по-голямото количество от експорта на руско синьо гориво за Европа.
"Южен поток" се конкурира с европейската си алтернатива - газопровода "Набуко".
За да диверсифицира маршрута за износ на природен газ, "Газпром" планира да изгради газопровода "Южен поток" през акваторията на Черно море за страните от Южна и Централна Европа.
Днес стана ясно, че Турция е дала разрешение на Русия за строителството по дъното на Черно море. Това е съобщил източник, близък до преговорите, на Агенцията за газова информация. В началото на декември Русия и Турция обсъдиха редица въпроси в енергийната сфера, в това число и предстоящата реализация на газопровода „Южен поток". Анкара забави издаването на разрешение за строителството на газопровода в свои води.
Капацитетът на "Южен поток" е 63 милиарда куб. м. Той трябва да заработи през 2015 г. За построяването на сухопътната отсечка вече са подписани междуправителствени споразумения с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения и Хърватия.
През декември се появиха информации в руски медии съобщиха, че "Газпром% е изключил Австрия от проекта и е предпочел Италия, защото ЕС е блокирал плана на "Газпром" да купи дял от газова борса в Австрия.
Участници в проекта "Южен поток" са руската "Газпром" - 50%, италианската ЕНИ - 20%, германската "Винтерсхал" и френската "Електрисите дьо Франс" с по 15%.
Преди дни пък Турция и Азербайджан подписаха споразумение за изграждане на газопровод за пренос на азерски газ. По него ще минават 16 милиарда кубични метра газ.