Германия призова всички страни от ЕС да приемат сирийски бежанци. Германия беше първата страна извън Близкия изток, създала програма за прием на сирийци в уязвимо положение и ще доведе на своя територия 5000 души, избягали от войната в родината си.
Германският вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих призна, че този брой е малък в сравнение с 2.1 милиона души, приети от съседите на Сирия. Една четвърт от тях са в съседна Турция.
Норвегия обяви, че ще приеме 1000 сирийци, докато Австрия и Швейцария обещаха да приемат по 500 всяка. Това са специални квоти за уязвими групи като жени и деца, отделно от малцината сирийци, които достигат западни страни по други начини и кандидатстват за убежище там.
Върховният комисариат на ООН за бежанците в Женева иска страните да приемат до 10 000 души тази година по тези програми. Австралия, Бразилия, Канада, Дания, Финландия, Холандия, Нова Зеландия, Испания, Швеция и САЩ също предложиха места.
В Женева турският министър на външните работи Ахмет Давутоглу разкритикува западни страни, които приемат някои сирийци и изключват други. По думите му това не трябва да е опит на трети страни "да селектират здравите, богатите, по-добре образованите и представители на определени религиозни и етнически малцинства".
Правителството на Австрия заяви, че иска да се съсредоточи върху сирийци християни, твърдейки, че те са особено преследвана група.
България също е изчерпала капацитета си за прием на бежанци, който е 5000 души. Повечето от хората са настанени в отчайващи условия в центровете за бежанци. Правителството вече обяви, че ще иска финансова помощ от ЕС, за да се справи с проблема.