НАТО няма намерение да се намесва в Либия

НАТО няма намерение да се намесва в Либия, но като отбранителен Алианс и организация за сигурност планира реакцията си при "всякакви евентуалности". Това заяви генералният секретар на Алианса Андерс Фог Расмусен след заседание на постоянните представители на 28-те страни от НАТО в Брюксел.

Представителите на военния алианс се събраха в момент, когато либийският лидер Муамар Кадафи организира контранастъпление срещу бунтовниците и заплаши с хиляди убити в случай на намеса на Запада. Либийската опозиция помоли чуждестранни страни да започнат въздушни удари срещу наемниците, поддържащи Муамар Кадафи. Расмусен коментира, че представителите на НАТО "са взели под внимание" молбата. Конкретно решение за намеса обаче няма.

"Няма консенсус в НАТО за прибягване до сила" срещу Либия и установяване на забранена за полети зона, призна вчера министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс.

Вариантът за военна намеса на НАТО в Либия поражда разделения сред страните от алианса заради опасения от реакции в арабския свят, нежелание НАТО да разширява обхвата на влиянието си и сложността на такава операция.

Срещу идеята са страни като Франция и Турция, според които военна намеса може да обедини арабския свят и Северна Африка срещу северното крайбрежие на Средиземно море. Русия, която си сътрудничи с НАТО обвинява алианса, че използва размириците в Северна Африка като претекст, за да се опита да се настани в размирния регион.

ООН обсъжда забраната за полети над Либия

Межувременно Съвета за сигурност на ООН коментира идеята за налагане на забранена за полети зона над Либия. Целта е да се попречи на Кадафи да атакува цивилни от въздуха.

Постоянният представител на Китай Ли Баодун, който е ротационен председател на Съвета за сигурност този месец и организира дневния ред на заседанията му, заяви, че не може да направи прогноза дали ще бъде взето такова решение. Това зависи от начина, по който ще се развие положението в Либия, каза той.

"Смятаме, че има принципи, които трябва да се спазват. Уважаваме суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Либия и смятаме, че политическата криза трябва да се реши по мирен път. Освен това Съветът за сигурност и международната общност трябва да изслушат и уважават мненията на арабските и африканските страни", каза китайският посланик в ООН.

В събота Китай изненадващо подкрепи санкциите на Съвета за сигурност срещу Либия и изправянето на страната пред Международния наказателен съд за тежки нарушения на човешките права. Пекин подкрепи и замразяването на членството на Либия в Съвета на ООН за човешките права.

Хага разследва за престъпления срещу човечеството в Либия

Прокурорът от Международния наказателен съд Луис Морено-Окампо съобщи, че е започнало разследване за престъпления срещу човечеството в Либия. На пресконференция в Хага той заяви, че обвиненята са, че мирните демонстранти са били атакувани от силите за сигурност. През следващите седмици прокуратурата ще разследва кои носят най-голяма отговорност за най-сериозните престъпления, извършени в Либия. Прокуратурата ще представи доказателства на съдиите, които ще решат дали да издадат заповеди за арест.

Луис Морено-Окампо уточни, че има данни за редица високопоставени лица в Либия, сред които полковник Кадафи и някои от синовете му, че са използвали властта си, за да потушат със сила протестите в джамахирията.

В случая с Либия съдът реагира безпрецедентно бързо, тъй като на прокуратурата често й отнема месеци и дори години, за да стартира дадено разследване. Международният съд беше сезиран за нарушенията, извършвани от властите в размирна Либия, от Съвета за сигурност на ООН в събота.

"Бързината е от жизнено значение. Това са много тежки престъпления, които продължават да се извършват", заяви Окампо и допълни, че доказателствата, необходими за изискването на ареста на либийския лидер, ще бъдат събрани "възможно най-скоро".

Новините

Най-четените