Промени в SOPA след натиска на общественото мнение

В САЩ натискът на общественото мнение и администрацията работи. Авторите на антипиратския законопроект SOPA (Stop Online Piracy Act) се съгласиха да премахнат най-спорните положения от документа, информира kaldata.com.

Вчера към онлайн протестна инициатива на популярни американски сайтове се присъедини Wikipedia, която спря англоезичната си версия за 24 часа.

Авторът на SOPA Ламар Смит съобщи за готовността да бъдат направени промени в законопроекта, внесен за разглеждане в американския Конгрес. Според него, от текста на документа ще бъде заличена статията, задължаваща хостинг компаниите и доставчиците на интернет услуги и търсачките, при искане от страна на притежателя на авторските права да блокират сайтове, за които се предполага, че нарушават авторски права.

Така противниците на най-строгия американски законопроект в историята удържаха две стратегически победи. От една страна, те бяха подкрепени от администрацията на САЩ, а от друга - принудиха авторите на проекта да изключат от него най-противоречивите текстове.

Това се случи няколко дни, след като администрацията на САЩ директно изрази отрицателно отношение към SOPA. На 14 януари в официалния блог на администрацията бе публикувано съобщение, че приемането на закона заплашва свободата на словото в интернет и възпрепятства развитието на глобалната мрежа. Едновременно с това, в блога бе заявено, че интернет пиратството е сериозен проблем, който изисква законодателно решение.

#1 MacAllister 18.01.2012 в 21:25:40

Интернет пиратството не е проблем, просто защото пиратство на шведска маса е оксиморон. Проблем, обаче има и той е нежеланието на организациите натрупали капитали и най-вече влияние чрез контрол над информацията да се откажат от контрола над нея. Тъй като се предполага, че сме свободен пазар, желанието да се създадат изкуствени средства за задържане на контрол, когато технологията обезсмисля средствата, с които той се осъществява ... е такова желание е против свободния пазар и съответно против конституциите, които залагат такъв като основа. Пиратите са налице - това са онези, които използват държавата противоконституционно, за да оформят пазара според собствените си нужди и текуща дейност. Следователно пирати има и това са компаниите превземащи с куки и куфари корабите на демокрацията и свободната търговия. Ако се погледне в конституцията на US всички участници в създаването и прокарването на тези закони са затвора, но кой ти гледа ...

Новините

Най-четените