Запор на имущество за над 2.7 млн лв заради "Дюнигейт"

Бившият кмет на Несебър Николай Димитров и главният архитект на общината Валентин Димов са със запорирано имущество в размер на над 2.7 млн. лв. Те са обвиняеми по делото за застрояване на 29 декара земя между Равда и Несебър, по-известно като „Дюнигейт".

Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество е открила несъответствие между доходите и имуществото на двамата. Разминаването при Димитров за последните 10 г. е около 2 млн лв, а за Димов - в размер на почти 1 млн лв.

При бившия кмет става дума за пет жилищни имота, три от които сав Несебър, шест ниви в различни селища, фирмени дялове, банкови сметки и луксозна марка автомобил.

Собствеността на бившия главен архитект възлиза на стойност 874 905 лв. Имотите са в района на общините Поморие и Несебър. Под запор са и недовършена къща в Несебър, дружествени дялове, банкови сметки, лек и товарен автомобил.

Скандалът „Дюнигейт" се разрази в края на 2012 г. след като бе издадено разрешение за строеж на купувача „СЛЕ груп" на 29 дка между Равда и Несебър. Земята е продадена и препродадена за часове на четворно по-висока от първоначалната цена.

Става дума дюни, част от "Натура 2000", като сделката за продажбата им е започната при тройната коалиция и довършена по времето на ГЕРБ, от земеделското министерство, оглавявано от Мирослав Найденов. Това стана с подписа на зам.-министъра на земеделието на ГЕРБ Светлана Боянова, която обясни, че подписала, защото й било донесено за подпис.

Оказа се, че във фирмата „СЛЕ Груп", купила имота на съмнителни цени, участва тъстът на Цветан Цветанов - бизнесменът от Димитровград Тодор Бояджиев.

Проверката срещу Димитров и Димов започна през декември 2012 г., след като прокуратурата ги обвини за незаконното строителство върху дюните.

Новините

Най-четените