Здравният министър Десислава Атанасова се отказа от идеята за намаляване на ДДС върху лекарствата. Очевидно само на министърката не беше ясно, че няма да има диференцирана ставка по ДДС за лекарствата.
Въпреки няколкомесечното си упорстване, Атанасова призна, че финансовите разчети не позволят това да се случи от догодина. Така, ако въобще го има, смъкването на ДДС може да се случи най-рано през 2014 г.
Атанасова отстъпила пред финансовия си колега Симеон Дянков, разполагащ с необорими сметки и разчети - хазната щяла да се натовари с около 200 млн. лева.
Въпреки отказа, Атанасова ще продължи да се бори за допълнителни 20 млн. лв. за сектор "здраве" за догодина. Предвидено е тези средства да бъдат разпределени към Фонда за лечение на деца, общинските болници в планинските и в труднодостъпни райони, както и за капиталови разходи.
Предложението на здравния министър бе да се въведе диференцирана ставка за лекарствата, които се заплащат с публични средства.
Финансовият й колега не е изразявал публична подкрепа към идеята, но Сметната палата я препоръчва като начин за намаляване на цените на лекарствата. Наскоро одитната институция отри, че на пазара се предлагат лекарствени продукти с 4 пъти по-голяма надценка.
Симеон Дянков до момента е заявявал, че не се предвижда промяна в данъчната политика на правителството за догодина. Същата позиция изрази заместникът му Владислав Горанов, а също и премиерът Бойко Борисов.
Докладът на Сметната палата за цените на лекарствата предстои да бъде приет от парламента. Документът от 300 страници обхваща периода от 2008 до 2012 година, като включва политиката на МЗ и на НЗОК по ценообразуване.
През август премиерът Бойко Борисов застана зад предложението на Атанасова, но с важното уточнение, че в момента това не можело да стане. Той изрази опасение, че разликата от намалението на ДДС ще отиде в ръцете на търговците, които постепенно щели да изравнят цените на лекарствата след първоначалното намаление.