Конституционният съдия Румен Ненков заяви по bTV, че предложението за свикване на Велико Народно Събрание (ВНС) нe е добра идея, а отзоваването на депутати ще ни върне в Средновековието.
Синът му Александър Ненков е депутат в 42-ото НС от листата на ГЕРБ.
"Депутатът не е длъжен да представлява гласоподавателите си, той със своята чест представлява цялото общество. Отзоваването значи да не бъде свободен да взима решения", смята съдията.
Според него, преди да се стигне до свикването на ВНС, трябва да има ясна концепция за промените в Конституцията. Преди дни и президентът Росен Плевнелиев също изрази позиция, че не трябва да се прибързва със свикването на ВНС. КТ "Подкрепа" официално поиска свикване на ВНС.
Процедурата за това ще отнеме месеци. Тя е свързана с разпускането на сегашния парламент, насрочване и провеждане на избори. Има два начина за свикване на Велико Народно събрание - или по инициатива на президента, или по инициатива на самото Народно събрание.
Съгласно Конституцията, предложение за свикване на ВНС могат да направят 1/2 от народните представители. За целта трябва да се проведат избори за ВНС, което се състои от 400 народни представители, а не от 240.
Народното събрание може да реши (с мнозинство 2/3) предстоящите избори да са именно за Велико народно събрание (чл.160 ал.1 от Конституцията).
За устния доклад на Брюксел
Румен Ненков коментира и очаквания на 18 юли устен доклад на Европейската комисия за България и Румъния. По думите му очакванията за пореден слаб доклад от Европа с критики към съдебната система не са неоснователни.
"Ние заедно с прокуратурата сме безжалостни към бившите управляващи. Не е само тук ситуацията, в която със смяната на властта да тръгнат дела срещу управляващите. Сякаш съдебната власт иска да се хареса на новите", коментира Ненков. По думите му съдебната система трябва да бъде критикувана за неефективност - бавене на дела, протакане на разглеждания и в изготвянето на мотиви.
Особено мнение
Ненков коментира и решението на КС по жалбата на депутати от ГЕРБ за касиране на изборите. За особеното си мнение по казуса съдията коментира: "Моите съображения бяха, че има нарушение и че е сериозно, но не е доказано влиянието му върху резултата."
"Няма друга европейска държава, която да е отменила изборите, ако ги бяхме отменили, как щяхме да оправдаем членството си в ЕС", заяви още Ненков. Той си пожела 11 май никога да не се повтаря. Според него няма как да бъде подменен вотът, а случката в деня за размисъл е била целенасочена акция и наподобява призив към емоцията на хората.
"Ако се докаже, че една партия е фалшифицирала изборите тя не бива да съществува в политическия живот", смята още конституционният съдия.