Мъчения за журналисти в Либия, Москва - с ембарго за Кадафи

Либия продължава да е в режим на двувластие - лидерът Муамар Кадафи се крепи и даже разпрати свои емисари в страни от ЕС. На 11 март в Брюксел е свикана извънредна среща на върха заради положението в Либия, на която се очаква лидерите на ЕС да призоват Кадафи да се оттегли. За пратениците на Кадафи потвърдиха от Италия, която е известна с добрите си икономически връзки с Либия. 

Междувременно трима журналисти на BBC са били задържани, пребити и подложени на "симулирана екзекуция" от верни на режима на Муамар Кадафи в Либия. Журналистите са се опитали неуспешно да достигнат град Зауия, за да отразят боевете между силите на властта и бунтовниците. В същото време Русия обяви, че налага оръжейно ембарго на Либия.

Насилие над журналисти

Удариха ме с пръчка, ритаха ме с военните си ботуши, разказва за своите похитители Ферас Килани, един от освободените репортери на арабската редакция на BBC. Килани и колегите му - британецът Крис Коб-СМит и турчинът Гоктай Коралтан, бяха арестувани в понеделник и отведени в казарма.

"BBC остро осъжда насилието над нашите журналисти и призовава либийското правителство да гарантира възможността на всички медии да отразяват свободно. Въпреки тези нападения, BBC ще продължи да отразява случващото се в Либия за нашата аудитория в и извън страната", съобщават от медията.

Преди извънредната сбирка на ЕС - заседават външните министри

Развитието на събитията в Либия е тема на извънредно неформално заседание на Съвета по външните отношения на Европейския съюз. Форумът е организиран от върховния представител на Евросъюза за външната политика и сигурността Катрин Аштън. В него ще участва и българският външен министър Николай Младенов.

Министрите на външните работи ще обсъдят развитието на ситуацията в Либия и региона. Срещата им е в навечерието на извънредното заседание на ЕС утре, посветено на отношенията със страните от Северна Африка, положението в Либия и застрашителната вълна бежанци, която се надига от Черния континент.

Междувременно стана ясно, че германското министерство на икономиката е замразило сметките в Германия на Либийската централна банка и либийския държавен инвестиционен фонд Либиън инвестмънт оторити (Libyan Investment Authority).

Министерството посочи, че са замразени също така сметките на Либийския африкански инвестиционен фонд и на Либийската арабска външнотърговска банка.

Москва няма да продава оръжие на Либия

Президентът на Русия Дмитрий Медведев подписа указ, с който страната започва да прилага Резолюция 1970 на Съвета за сигурност на ООН от 26 февруари 2011г., с която срещу режима на Муамар Кадафи се въвеждат санкции, включително за доставка на оръжие и муниции.

На всички юридически и физически лица, намиращи се под юрисдикцията на Руската федерация, се забранява също да изнасят от страната, да продават, доставят и предават на Либия с руски морски и въздушни съдове всякакви видове бойни машини и военна техника, военно снаряжение и свързаните с него материали, включително резервни части.

Забранява се и оказването на услуги като обучение и предоставяне на техническа, финансова и друга помощ (включително предоставянето под наем на персонал), свързани с предоставяне, изготвяне, техническо обслужване или използването на военна продукция, независимо дали това става на територията на Русия.

Забранява се и купуването от Либия на такава продукция, услуги и помощ, независимо дали това става на либийска територия.

Мерките не засягат т.нар. несмъртоносно военно имущество, предназначено изключително за хуманитарни или защитни цели, както и бронирани жилетки и каски за сътрудниците на ООН, журналистите, служителите на хуманитарни организации.

По неофициални данни Руската отбранителна промишленост може да изгуби до $4 млрд. от либийски поръчки.

Според вестник "Комерсант" Москва има оръжейни договори с Кадафи за $2 млрд. и е била пред финализиране на сделки за доставка на военни самолети и зенитни ракети за още 1.8 милиарда долара.

Преди ден говорител на опозиционния Национален съвет в Либия заяви, че засега няма нужда от доставки на оръжие от чужбина, а ако това се наложи, властите в Бенгази не виждат проблем да помогне Катар.

САЩ не изключват да въоръжат бунтовниците и изтъкват, че резолюцията на ООН не засяга противниците на Кадафи.

Много анализатори предупреждават да не се повтаря ситуацията от 90-те години в бивша Югославия, когато след оръжейно ембарго сръбските части останаха тежко въоръжени, докато мюсюлмани и хървати се оказаха блокирани без право да се снабдят с въоръжение за защита.

Новините

Най-четените