Режимът в Дамаск направи предложение на бунтовническата опозиция - размяна на затворници. Новината дойде от външния министър Валид Муалем, който е на посещение в Москва. Освен офертата към противниците му, правителството на Башар ал-Асад има и план за спиране на бойните действия в град Алепо.
Основната опозиционна организация - Сирийската национална коалиция - се събира днес в Истанбул, за да вземе решение дали ще участва в мирните преговори в Женева следващата седмица с посредничеството на САЩ и Русия.
В бунтовническите среди има непреклонни мнения, че сядането на масата за преговори с представители на режима в Дамаск ще е отстъпление от борбата срещу лидера Башар ал-Асад. Поради тази причина някои от тях се оттеглиха опозиционната коалиция.
Въпреки това, съпротивата е под натиск от САЩ да излъчи свои представители на мирните преговори, т.нар. среща „Женева - 2". При първото й издание се постигна договорка за политическо решение на кървавия конфликт в Сирия. Много вероятно обаче е разговорите да бъдат загърбени от въоръжените групи, които водят бойни действия с армията на Асад.
Бунтовниците искат президентът да не е в състава на евентуално преходно правителство, но режимът настоява да няма никакви предварителни условия. Анализатори коментират, че дори да се отзове на поканата за преговори, опозицията вече е силно отслабена заради вътрешни противоречия.
Другият проблем идва от това, че радикални ислямистки групи не признават легитимността на Сирийската национална коалиция, въпреки широкото й приемане за представител на сирийския народ.
Докато държавният секретар на САЩ Джон Кери призовава опозицията да дойде в Женева, правителството на Сирия води преговори с Русия и Иран, които са негови основни съюзници в конфликта. Дамаск се съгласи да се откаже от химическия си арсенал и да го унищожи, но ще се стреми да запази властта.
Министърът на националното помирение Али Хайдар не е оптимист: „Не очаквам нищо от „Женева -2". Нито „Женева - 3", нито „Женева - 5" ще разреши сирийската криза".
За три години гражданската война в страната отне живота на над 100 000 души, а по последни данни на ООН всеки втори жител на страната има остра нужда от хуманитарна помощ.