Приятелският огън на вицепремиера и председател на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов към кандидат-президента на ГЕРБ Росен Плевнелиев засега не е оказал съществено мо влияние върху електоралните нагласи. Това показва експресно проучване на "Алфа рисърч", представено днес.
В изследването социолозите са проверили как се е отразил огласения от Цветанов на 12 септември случай за искан от Плевнелиев през 2007-а подкуп от половин милион от трима общински съветници в София, за решение, свързано с "Бизнес парк София". Темата беше подобаващо раздухана тутакси от БСП, които дори ги назоваха. Тримата назовани са пак в листата на ГЕРБ и за тези местни избори...
Цветанов се оправда, че е допуснал грешка. Плевнелиев отрече да му е искан подкуп, но не го нарече лъжец, а премиерът Борисов се опита да замаже гафа, без да го нарече гаф. Допреди половин година единственият спряган за кандидат-президент на ГЕРБ, извън постоянно заподозрения Борисов, беше именно Цветан Цветанов.
Според проучването на "Алфа рисърч" 46% от анкетираните следят развитието на случая, 33% са чули само най-общо, а до 21% скандалът не е достигнал.
Общото усещане е, че проблем има, че замесените не са постъпили по регламентирания начин, но в крайна сметка най-важното е, че Росен Плевнелиев не е дал подкуп, посочи Боряна Димитрова.
Най-много негативи от случая понася Цветан Цветанов, за когото 64% от хората смятат, че е направил гаф, като първо е разказал за случая, а после е трябвало да се оправдава.
61% са на мнение, че въпреки че не е дал подкуп, Росен Плевнелиев също носи отговорност, тъй като не е съобщил на компетентните органи.
Наказателно-процесуалният кодекс постановява подобно задължение към гражданите и длъжностните лица.
Като претеглят всички за и против обаче, 62% от анкетираните смятат, че Плевнелиев, по онова време висш мениджър на "Линднер" и управител на Бизнес парка, излиза победител от казуса, тъй като не е дал искания или "подсказания" подкуп, посочи Димитрова. 29% са на обратното мнение.