Рутинно отхвърлиха и вот №2

Парламентът отхвърли и втория вот на недоверие срещу кабина на Пламен Орешарски, внесен от ГЕРБ за провал в регионалната политика. 93-ма от бившите управляващи бяха „за", но срещу тях бяха 82 депутати от БСП, 35 - от ДПС. Един народен представител от „Атака" подкрепи властта, а 20 се въздържаха.

След като вотът не мина, премиерът Орешарски благодари на подкрепилите го депутати, както и „на всички от опозицията за критиките и аргументите й, въпреки че преобладаващите част от тях бяха основани на хипотези".

Орешарски посочи, че днешната регионална политика вероятно е в резултат от грешки, правени в дореформения период и след него в последните 20 години. По думите му регионалните различия се задълбочават от края на 70-те и 80-те години насам и даже кабинетът да изпълни всичките си програмни намерения в тази област, едва ли ще успее да преодолеем регионалните различия.

Вотът на недоверие беше внесен от ГЕРБ на 10 октомври. Първият вот, за провал на правителството в областта на инвестиционното проектиране, бе отхвърлен на 2 октомври. Очакват се поне още два.

Разправии, къса памет и тривиалитет

Премиерът Пламен Орешарски влезе в пленарната зала след гласуването на искането и беше посрещнат отново с викове "оставка" от ГЕРБ, а БСП и ДПС се опитаха да ги заглушат с "ура".

В началото на заседанието лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов възрази срещу малкото време за регистрация в пленарна зала, дадено от председателя на НС Михаил Миков. Пред журналисти експремиерът се оплака: „13 секунди, не бяха седнали депутатите... Това е един шмекер, това не е председател".

Бившият регионален министър Лиляна Павлова заяви от трибуната, че вторият вот на недоверие е логично продължение на първия. Тя изложи мотивите на партията, като посочи, че провалът в областта на регионалната политика, е довел до задълбочаване на различията в отделни региони на страната.

Лидерът на социалистите Сергей Станишев коментира: "Парламентарната ви група е заложник на прищявките на един човек - всички сте заложници. Искам да припомня, защото е къса паметта на някои бивши министри. Как да се възприемат намеренията на един министър-председател, който 4 години почти изкара само с намерения и обещания. Лидерът на ГЕРБ си каза обаче, че ролята на опозицията е да пречи. Това правите от първия месец на този парламент".

"Превръщането на вота на недоверие към кабинета в парламентарно всекидневие, в парламентарен тривиалитет, означава смърт на вота на недоверие като най-силно оръжие на опозицията", заяви лидерът на ДПС Лютви Местан.

Още два вота на хоризонта

След като е отхвърлен вотът, друг на същото основание не може да бъде поискан в рамките на 6 месеца. ГЕРБ обаче вече готвят нови два.

На 16 октомври Бойко Борисов обяви, че следващият вот ще е за провал в областта на културата.

"Това е нещо, което е абсолютно задължително и необходимо за икономиката - културно-исторически туризъм, музеи, археология. Това донася не само слава за България, а и приходи за държавата. Всеки посетител е билетче. Лувърът в София е вече готов. Хиляди експоната от картини стоят в мазето на хранилището. Правителството не иска да върже един трафопост, за да не бъде открит този уникален музей, тъй като сме го правили ние", заяви в Пловдив експремиерът.

По-рано през днешния ден бившият здравен министър Десислава Атанасова обяви, че ще бъде внесен вот и за провал в здравеопазването.

„Има много неща в сектора, които не вървят. Няма лекарства за онкоболни, няма пари за болниците, всеки ден има проблеми и в спешната помощ. Целият сектор се тресе, очаква ни катастрофа. Пушенето в този случай е най-малкият проблем на сектор здравеопазване", коментира тя.

Новините

Най-четените