471 молби от български граждани са получени в Google с искане за изтриване на информацията за тях в списъка на търсачката. Това посочва доклад за прозрачност на компанията.
От него става ясно, че Google е уважил малка част от исканията за "забравяне", като са изтрити около 25% от адресите, съдържащи нежелана информация за българите.
През май Съдът на Европейския съюз постанови на интернет гиганта Google да предложи на гражданите на Европейския съюз възможност за заличаване на резултати, свързани с тях.
При заявка, Google трябва да премахне резултатите от търсачката си, отнасящи се за който и да е от европейските граждани, стига да включват името му и да са неточни, неподходящи, вече неактуални или прекомерни по отношение на целите, за които са били обработени.
На първо място в класацията на европейските държави е Франция, откъдето са подадени общо 28 912 заявки за "забравяне".
Статистиката на Google показва, че най-големият източник на нежелана лична информация е Facebook - по желание на потребители са били премахнати връзките към общо 3332 страници в социалната мрежа. След нея се нареждат Profile Engine и YouTube.
Докладът включва и традиционната информация за получени искания за потребителска информация от страна на властите в различните държави. За периода януари - юни 2014 г. българските власти са изпратили едно искане засягащо два потребителски акаунта. Google не е уважил молбата и не е разкрил данните на потребителите.
Това е и едва второто искане, което компанията е получила от българските власти, откакто прави такива доклади от втората половина на 2009 г. насам. Първото искане е било през периода юли - декември 2013 г., като е засягало три акаунта и отново не е било уважено.