Можеше ли да се избегне извънредното положение в столицата, ако бяха взети превантивни мерки?
По думите на директора на ИА "Борба с градушките" инж. Николай Николов това било невъзможно - заради забраната за изстрелване на противоградни ракети над населени места, както и заради бързото оформяне на градоносния фронт.
"Такава технология не се прилага над населени места никъде по света", обясни Николов пред News7, според когото градоносният фронт се е образувал за минути.
Аргументът "безпаричие" не е валиден
В края на месец май ИА "Борба с градушките" предупреди, че са изразходвани всички ракети, предвидени за годината заради непредвиденото увеличение на разходите през последните месеци.
Близо 6 хиляди заряда за 4 млн. лв. са били употребени, като обичайно през противоградния сезон се харчат между 3 и 5 хиляди ракети. Цената на една противоградна ракета е около 600-700 лева, по информация на директора на агенцията пред БНТ.
Почти месец по-късно - на 26 юни - Министерството на земеделието и храните отпусна по спешност 1,2 млн. лв. с разрешението на министър Димитър Греков. Само преди седмица пък - на 2 юли - с постановление на МС са отпуснати нови 2 560 000 лева за осигуряване на противоградови ракети на Изпълнителната агенция "Борба с градушките".
Остава въпросът дали сигналът за бурния фронт е дошъл твърде късно или наистина е бил "проспан".
Кметът на София Йорданка Фандъкова каза, че в общината не са получили предварителна информация за градушката и се е наложило да реагират на момента.
"Стига да има предварителна информация, разбира се, че предупредителните сирени биха били добре дошли", каза Фандъкова пред Нова ТВ.
Според нея канализационните шахти в София се почиствали редовно, а улиците в централните райони били наводнени от изпочупените за кратко време листа и клони.
"Всичко това отива директно в шахтите, няма как да няма запушване и точно затова усилията и организацията са насочени към максимално бързо отпушване, отводняване, изпомпване на водата, за да може да се освобождават улици и булеварди", обясни Фандъкова.
Активният сезон на градушките е от април до октомври.
За неизползването на ракети над населени места с летище наблизо съм съгласен. Проблемът тук е с инфраструктурата, която не може да поеме един по-интензивен валеж. Тя фъндъчката хубаво реже лентички на разни улички и кръстовища, ама ако знае какво е мазало с канализацията под тези улички.... При това новоизградена такава.
Пораженията от града ги разбирам, защото валяха каманяци. Обаче наводненията са абсолютна немарливост, защото не може да се оправдават някои, че за 10 минути се изляла вода, колкото ....за не знам си колко
Борачо, кочината е в главата ти , братле. Омръзнало ми е да говориш за България, все едно я няма. Ти просто си един скапаняк, с ниско самочувствие...
Von bi, наред ли ни е канализацията, мухльооооо! То се вижда и без да си специалист. Злобар си ти, при това нещастен. Съвсем ти е мухлясало под вмирисаната фуражка.
Ами помня как рязаха с Бойко лентичка на едно прясно околовръсно а само след няколко дена един плуваше с кану по шосето. Има и клипче в нета. Строи се канализация, но как и как се подържа е въпроса.