Новото правителство на Украйна призова Русия да се въздържа от изявления, които пречат на процеса на политическа стабилизация в страната.
И.д. президентът на Украйна Олександър Турчинов съобщи, че е помолил Съвета за сигурност да се намеси в "случай на нарушение на суверенитета на Украйна".
В официална декларация на украинското външно министерство се посочва, че Русия трябва "обективно да оценява ситуацията в републиката и да се въздържа от изявления, които възпрепятстват процеса на политическа и икономическа стабилизация в страната".
Документът посочва важното значение на споразумението за уреждане на кризата, подписано от Виктор Янукович на 21 февруари 2014 г. и лидерите на опозицията, когато той все още беше президент на страната. При подписването присъстваха официални представители на Германия, Полша и Франция.
Украинските власти изразяват разочарование, че представител на Руската федерация, който също е участвал в подготовката на подписания документ, не потвърждава настоящото споразумение. Те допускат това като една от причините сваленият украински президент да не изпълни постигнатите договорености.
В декларацията се посочва още, че самоотстраняването на Янукович от изпълнение на правомощия в особено важен за държавата период е довело до отстраняването му и от конституционното мнозинство на народните представители в Украйна.
Декларацията е отговор на изявлението на руското външно министерство, което вчера призова западните държави да не променят едностранно съгласуваните действия спрямо Украйна.
Международни реакции
Сваленият украински президент Виктор Янукович заяви в изявление, разпространено от международни медии, че продължава да се смята за законно избран президент на Украйна и призова ситуацията в страната да се върне в правните и конституционни рамки.
Янукович се намира на руска територия и към момента няма индикации да обмисля завръщане в Украйна. Очаква се по-късно през деня той да направи изявление.
Междувременно Русия квалифицира като нарушение на международните задължения на Украйна решението за отмяната на Закона за държавната езикова политика, според който руският език има статут на регионален в районите, където е майчин за не по-малко от 10% от населението. Министърът на външните работи на Полша Радослав Сикорски също определи решението като грешка.
САЩ и Канада обявиха подкрепата си за новоизбрания украински президент. Американският държавен секретар Джон Кери призова Русия да се присъедини към САЩ и западните страни в усилията им за стабилизиране на Украйна и предупреди, че сега не е време за провокативни действия. САЩ изразиха готовност да отделят около 1 милиард долара финансова помощ за Украйна.
Проблемът с Крим
Група от въоръжени лица превзе летището в кримската столица Симферопол. Най-вероятно зад акта стоят същите хора, които превзеха правителствените сгради на автономната република. Около 50 души, въоръжени като при нахлуването в сградите на властта, са пристигнали на камиони КАМАЗ без номера и опознавателни знаци.
Парламентът на Автономната република Крим, която е в състава на Украйна, прекрати правомощията на съвета на кримското правителство, начело с Александър Могилов и избра за нов премиер лидерът на партията „Руско единство" Сергей Аксьонов.