Оставката на министър Стефан Константинов поискаха вчера на професионалния си празник фармацевтите. Това стана заради готвени поправки в закона.
С бели престилки и черни балони в ръка фармацевтите излязоха на протест в късния съботен следобед.
На улицата ги изкара възмущението им от готвените помени в закона за лекарствата в хуманната медицина, според които нефармацевти ще имат право да работят в аптеки, макар и само зад щанда с хранителни добавки и козметика.
Протестиращите поискаха нова смяна на най-ветровитото място в правителството - креслото на здравния министър.
Много от фармацевтите, излезли на площада, казват, че преди да влязат в аптеката са учили 5 години, за да изпълняват лекарските рецепти. Често при тях идвали хора, които търсят дори консултации.
В здравната комисия, където се разглежда закона за хуманната медицина, депутатите са стигнали до спорната точка.
Депутатите обещаха, че ще променят текстовете така, че да не допускат нефармацевти в аптеките. Дотогава обаче искането за оставка ще е валидно.
Досега в Европа няма такъв прецедент - хора с фармацевтично образование да продават козметика, пишат пък в писмо до парламентарната комисия по здравеопазване мениджърите на трите фирми у нас, които представят 60% от бизнеса на дермокозметика в България, съобщава в. "Труд".
Те били принудени да алармират депутатите заради настояването на Българския фармацевтичен съюз (БФС) консултантите, предлагащи носни кърпи, кремове и интимни шампоани в аптеките, да бъдат изгонени. И тяхната работа да бъде поета от фармацевтите, макар че у нас тези продукти съвсем свободно и законно се продават във всеки мол или магазин за козметика, където не се предлагат от аптекари.
В писмото им пише още: “Забраната за присъствие в аптеката на консултантите ще възпрепятства също и клиентите, на които няма да бъде предоставен необходимия съвет.”
Тъй като става дума за разкрасителни продукти, те изискват не фармацевтично, а задълбочено техническо познание и подготовка на персонала в аптеката, категорични са Нели Николова, Евгения Костова и Нели Василева, директори на световноизвестни козметични фирми у нас.
В аптеките у нас работят повече от 4000 козметици. Стремежът на БФС да ги отстрани е, за да увеличи доходите на съсловието. Най-тревожното е, че когато фармацевти застанат и на дермощанда, на много места в страната няма да има кой да работи нощно време в аптеката.