Тържествата за 100-годишнината от рождението на Тодор Живков тръгнаха с фалстарт. Някой е забранил на Представителния ансамбъл на Българската армия да изнесе тържествен концерт днес, както бе предвидено в програмата за тържествата, посветени на човека, управлявал 33 години България, в родния му Правец.
Това стана ясно в предаването "Гореща точка" по ТВ7, където гостенка беше внучката на Живков Евгения Живкова. "Не знам кой точно е забранил на ансамбъла, защото го научих късно снощи от представители на инициативния комитет", каза тя.
Бившата депутатка от Коалиция за България заяви, че лично министърът на отбраната Аню Ангелов е дал разрешение на военния ансамбъл да свири. Във вторник вечерта обаче от ансамбъла ги уведомили, че имат забрана да свирят, без да посочат откъде идва нареждането.
Преди 10 години на тази дата даже представителната рота отиде в Правец, припомни Жени Живкова.
За тържествата днес са поканени премиерът Бойко Борисов, президента Георги Първанов, министри, представители на различни партии, общественици.
По думите на Живкова не се знаело кой от тях ще се престраши да отиде в Правец, защото имало "сериозни опити да бъде насаден страх, дори и сред управляващите, от Тодор Живков".
"Политици започнаха да използват Тодор Живков като плашило. Той е неудобен за хората, които след 20 г. преход не успяха да постигнат това, което той беше направил", коментира Евгения Живкова, дъщеря на Людмила Живкова от първия й брак. Според нея трябва да минат още много години, за да се постигне някакво помирение между крайните мнения "за" и "против" комунизма.
В музейния комплекс при родната му къща ще бъде открита изложба на колекция подаръци, получавани от него в качеството му на държавен глава от държавните ръководители от целия свят. Ще бъде открит и бюст-паметник на Тато.
Годишнината и тържественото й отбелязване породиха противоречиви чувства, а от Съюза на репресираните вече протестираха срещу официалните празненства в чест на Живков.
Констатацията за "сплашваните" на Живкова явно не включва премиера Борисов, известен с ласкавите си оценки за личността на бившия Първи. Днес премиерът, чиято частна фирма "Ипон" и той самият са охранявали Живков, също коментира темата.
"Историята никой не може да я манипулира. Фактът, че 100 години след неговото рождение ме питате за него, показва, че той е заел трайно място в нея. Като всеки един човек той има своите слабости, има и своите успехи", заяви премиерът.
Борисов заяви, че е крайно време БСП да се произнесе и да каже какво е отношението й към Живков и неговото управление. "Оценката за Тодор Живков трябва да си я даде неговата партия", каза премиерът и лидер на управляващата партия ГЕРБ, като напомни, че социалистите все още не са произнесли еднозначно.
По-късно стана ясно, че нито един от действащите политици не е уважил честванията. Дойдоха само депутатите от БСП Румен Петков и Кирил Добрев, бившият социзбраник Младен Червеняков, областният управител на София-област Красимир Живков, който е в инициативния комитет.
А гвардейският оркестър беше заместен от духовата музика на Ботевград.
Да си припомним позабравените дела на "Човека от народа":
- Създаването на концлагера в Ловеч, инициирано лично от Тодор Живков през 1958 г. с предложеното от него в Политбюро решение за разправа с т. нар. хулигани - въдворяването им с принудителен физически труд. Един от хората, намерили смъртта си в лагера, е бащата на Богдана Карадочева - Иван Карадочев, известният цигулар и джаз музикант Александър Николов - Сашо Сладура, платил с живота си заради разказване на вицове, и др.
- През 1968 г. Тодор Живков се вбесява на Радой Ралин и Борис Димовски заради книгата с епиграми "Люти чушки", която е изгорена, тъй като опашката на едно прасе от карикатурите на Димовски наподобявало подписа на Живков.
И един въпрос: Т. Живков ли е поръчал убийството на Георги Марков в Лондон?