Протестите на хора от Добруджа, еколози и други зелени срещу начина, по който ще сондира за шистов газ в Добруджа, се увенчаха с успех. Правителството няма да одобри проучване на американската компания "Шеврон" за добив на шистов газ с метода хидравличен фракинг (разбиване) в България.
Това съобщи днес след заседанието на кабинета министърът на икономиката Трайчо Трайков. Компанията не е била уведомена предварително и тепърва предстоят преговори.
Правителството е ревизирало решението си от юни м.г., с което дадоха разрешение на Трайков да подготови договор за такова проучване с "Шеврон" в района на Нови пазар. Фирмата ще може да проучва за конвенционални нефт и газ, без хидрофракинг, обясни той.
Икономическият министър посочи, че в офертата на държавата за проучване на нефт и газ и решението на правителството от 2011 г. не е било споменато, че проучването ще е конкретно за шистов газ с фракинг, но каза, че не е наясно дали "Шеврон" са склонни да проучват и за конвенционални залежи.
"Правителството реши изпълнението на технологията да се допусне, когато стане ясно, че е безрискова", обяви Трайков. Той добави, че темата ще бъде дискутирана отново едва когато започне да се дебатира в Европейската комисия тази година.
Парламентарната комисия по икономика и енергетика вчера гласува мораториум върху проучванията и неконвенционалния добив на нефт и газ (в т.ч. шистов газ), който самите депутати обезсилиха минути по-късно.
Те приеха мярката да важи до приемане на поправки в закона за опазване на околната среда, което се очаква да стане в близките седмици.
А Министерството на икономиката, енергетиката и туризма разпространи вчера поръчано от тях проучване на агенция ESTAT 75% от българите подкрепят проучванията за шистов газ в България при гаранции за екосредата.
Проучването се води за национално представително, проведено в периода от 6 до 12 януари т.г. сред хиляда души на възраст над 18 г.
Из една стенограма
Правителството няма да даде разрешение на "Шеврон" да проучва находищата на шистов газ в България с хидрофракинг и ще разреши само гарантирана в световен мащаб технология за такъв добив. Това е заявил на днешното заседание на правителството премиерът Бойко Борисов, показва стенограмата, разпространена от правителствената пресслужба.
Дебатите по темата в България ще бъдат възобновени, когато и Европейската комисия и Европарламентът започнат обсъжданията за шистовия газ. По думите на външния министър Николай Младенов, е много вероятно да бъде предложена забрана за проучванията и добива на този газ с хидрофракинг в ЕС.
Борисов изтъква, че принципно шистовият газ е важен национален залеж и проучването му е важно за икономиката на страната и би могъл включително да служи за коз при предстоящите преговори с Русия за цените на доставките на природен газ.
Е на това му се вика манипулация - 75% били за шистовия газ. С малкото уточнение, че това било "в случай че технологията е безопасна". Ами то над 90% от мъжете щяха да правят секс с мъже, в случай че бяха жени. Ама не са. Реалността е друга, а всичко останало са педерастки въжделения.
Според това, което министерството цитира от проучването става ясно, че 75% от българите подкрепят проучванията за шистов газ в България при гаранции за еко-средата. Но: Пропуснати са някои от важните настроения на българите, ставащи ясни от отговорите в анкетата. Темата за проучване за шистов газ е тревожна за 54,6 от допитаните срещу 35,7, които са спокойни по въпроса. Още по-голям е процентът на тревожещите се, когато става дума вече за добив - 58,9 срещу 29,8 процента. 52,9 на сто от анкетираните се определят като противници на добива, срещу 28,2 %, заявили, че са привърженици. Така че тези 75% са всъщност 28%!
Колко тъжно гледа Трайчо....кат човек дето има да връща комисионни