Траншовете от помощта за Гърция може да минават през специална ескроу сметка, от която кредиторите й ще си получават средствата по силно обезценените държавни облигации, които държат, но правителството в Атина ще има достъп до финансите едва след като докаже, че прилага обещаните съкращения и реформи.
Това съобщи "Файненшъл таймс" като допълва, че представители на еврозоната настояват програмата за финансово подпомагане на Гърция изрично да предвижда механизъм, според който кредиторите й и държавите и международните институции, които помагат, да не стават заложник на политиката в Атина.
Средствата няма да се превеждат директно на гръцкото правителство и то да се разплаща с банките, към които има дългове. Ако Атина се бави с реформите или се откаже от обещанията си, ще бъде спирана само частта за функциониране на гръцката администрация и бюджетен сектор без да се създава паника за фалит сред кредиторите и на пазарите.
Планът изглеждал по-приемлив от идеята за специален еврокомисар, който да надзирава бюджетната политика на Гърция, и в същото време запазва основната цел - да има подреждане на плащанията по важност. Новата идея "за премахване на Дамоклевия меч на фалита", но запазване на лостове за натиск над Атина, дошла от Берлин, но е подкрепена от Франция, от Европейската комисия и няколко държави от еврозоната.
Еврозоната вече губи търпение с Гърция и открито обвинява политиците й, че са виновни за забавянето на споразумението с частните кредитори, от което зависи целия пакет за 130 млрд. евро международна помощ.
Срещата на финансовите министри на 17-те, накоято да де даде одобрение за сделката, трябваше да се състои в понеделник, но бе отложена за неопределен срок. Според "Уолстрийт джърнъл" това ще стане в края на работната седмица или през уикенда. Изданието обяснява, че макар да няма краен крок за сключване на споразумението, на 15 февруари изтича технологичното време, след което няма да може да се подготви превеждането на милиарди евро на Атина, за да плати тя свой дълг в средата на март.