Премиерът Бойко Борисов обмисля да отиде на протеста на полицаите в събота, 20 март, пред Народния театър, съобщи самият той днес. Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов със сигурност ще е там - "в качеството си на работодател".
Борисов вече се е срещал с гневни полицаи, обяснил им е проблемите, но иска да разбере и исканията им утре. "Ще ги чуя и после ще реша дали пак да се виждам с тях", каза министър-председателят в характерния си насечен стил.
Полицаите насрочиха протест утре пред Народния, на който поканиха и данъчни, и военни. Към нерешените им проблеми със заплащането и материално-техническото им осигуряване, за което те протестират от зимата на 2008-а, сега се прибави и намерението на правителството да си плащат осигуровките.
До момента здравните и пенсионни осигуровки на полицията, армията, магистратите и държавните служители - близо 150 000 души, се плаща от държавата. Правителствената идея ще намали доходите им с 9-13%.
От думите на премиера днес стана ясно, че от това няма да се отстъпи. "В кризата ще бъдат ощетени някои социални групи. По-добре това да не са майките, пенсионерите и социално слабите хора. Затова е логично държавните служители да си плащат сами осигуровките", заяви Борисов.
Двамата с вицепремиера на няколко пъти обещаха да се потърсят компенсации за армията и полицията.
Правя всичко възможно и няма да допуснем да има намаляване на заплатите, независимо какви мерки ще се вземат. Ще има съответния механизъм за компенсация, каза днес Цветанов, но не уточни какъв. "Няма да допуснем в системата на правоохранителната област да има намаляване на заплатите, каквито и мерки да бъдат предприети", увери МВР-шефът.
Според Цветанов обаче се търси повече нажежаване на обстановката, отколкото прагматизъм. Невъзможността да осигурим средства сега се дължи на това, което се е случило в миналото, заяви вътрешният министър, който активно подкрепяше протеста на полицаите по време на кабинета на тройната коалиция.
"Днес полицията се ползва от обществено одобрение. Но да не стане така, че обществото да се настрои към някоя от претенциите на полицаите", коментира Цветанов.
Той посочи, че за него е важно да се съхранят служителите, които имат професионални качества, за да останат и да работят в системата. Цветанов не очаквал вълна от рапорти за напускане след евентуално намаляване на заплатите на полицаите.
Детските педагогически стаи няма да се закриват, стана ясно от изявлението му. Вече имало правна възможност да се създава общинска полиция, но пък местните власти нямат пари за нея.
По-рано по БНР Галентин Грозев, зам.-председател на Синдикалната организация на служителите в МВР коментира, че между синдиката и МВР има диалог, но е формален. Той заяви, че е нужно незабавно осъвременяване на нормативната база и участието на синдикалните организации в изготвянето на новия Закон за МВР, както и стартирането на административна и структурна реформа, която ще освободи огромен финансов ресурс за вътрешното министерство.
Грозев каза, че при него няма официално заявено желание от страна на министъра на вътрешните работи да присъства на протеста. "Ние нямаме право на политически изявления, на участие в политически дейности и т.н., т.е. присъствието на един политик, председател или зам.-председател, или друго лице, което има политически функции, ще политизират според нас протеста и ние ще се постараем да не дадем трибуна на политически изказвания".