Прокурор от Софийската апелативна прокуратура е оттеглил протеста пред Върховния касационен съд (ВКС) за две от оправдателните присъди по делото за пране на пари от САПАРД, съобщи „Правен свят". В резултат Марио Николов и Людмил Стойков практически са оправдани окончателно по обвинението за източване на близо 7.5 млн. евро. Срещу обвинителя започва дисциплинарна проверка. Делото се наблюдаваше от Европейската комисия.
На брифинг днес и.д. главният прокурор Бойко Найденов обясни, че делото е било наблюдавано от прокурор Магдалена Лазарова, но заради избирането й за член на ВСС е била заменена от колегата й Стойчо Ненков. На 10 октомври, последният възможен ден, той е оттеглил протеста срещу присъдите на Николов и Стойков.
Търси се виновник
Пред Бойко Найденов обвинителят обяснил, че е действал по вътрешно убеждение. „Силно се съмнявам, че той е успял да прочете цялото дело за това време. Той не успя да отговори откъде идват и къде отиват парите от сделките, визирани в обвинителния акт. Не знаеше основни факти от делото", заяви и.д. главният прокурор, цитиран от LiveNews.
Бойко Найденов заяви, че е направена проверка на извършеното от прокурор Ненков и материалите от нея са изпратени на Градска и Апелативна прокуратура за започване на дисциплинарно производство, както и за престъпление за възпрепятстване на правосъдието. „В случая се рискува цялата държавност, защото по този начин се атакува цялата правосъдна система", посочи временният обвинител No.1.
Самият Ненков коментира пред „Фокус", че е оттеглил протеста срещу Марио Николов и Людмил Стойков поради липса на доказателства. Прокурорът контрира обвиненията на Бойко Найденов, че не е бил запознат с делото, като посочи, че в продължение на четири дни го е чел. По думите му протестът срещу останалите четирима подсъдими остава
„Голяма част от колегите отказваха да работят по това дело, заради липсата на доказателства. Аз имам свое вътрешно убеждение за това. Делото е провалено изначално и сега искат да има някой виновен. Тези, които са работили по делото виждат, че вече има оправдателна присъда", категоричен беше той.
Ненков намекна, че е възможно в случая да става въпрос за разчистване на сметки вътре в прокуратурата. По негови думи, с това, което през годините е писал по делата, по които е работил, е вбесил много хора.
Какво се случи?
В следващите дни се очаква прокуратурата да "изтегли" протеста и срещу останалите подсъдими и да поиска от Върховния касационен съд (ВКС) делото да бъде върнато в досъдебното производство. "Дневник" коментира, че при връщане на делото на фаза разследване прокуратурата ще може да поправи установените пропуски в обвинението.
Николов и още 5 човека получиха ефективни присъди на първа инстанция от състав на Софийски градски съд, председателстван от ползващата се със спорно реноме в магистратските среди Румяна Ченалова. Тогава беше оправдан само бизнесменът Людмил Стойков, спонсор на предизборната кампания на президента Георги Първанов.
Преди два месеца Софийски апелативен съд отмени изцяло осъдителните присъди по делото. Тогава съдия Калин Калпакчиев (член на Съюза на съдиите и малко преди произнасянето на присъдата избран за ВСС-бел.ред) посочи в мотивите си, че разделянето на делото на две от страна на прокуратурата „сама е създала непреодолими пречки пред пълното и вярно установяване на фактите по случая и правилното приложение на закона". Това предизвика множество коментари от всички страни.
Зам.-главният прокурор Галина Тонева призна, че е възможно държавното отделение да е допуснало грешка, но в изказването й нямаше индикации, че прокуратурата няма да пренесе делото САПАРД във ВКС. Силовият мнистър Цветан Цветанов даже я скастри, като каза, че нейна задача била да контролира работата на колегите си, които са работили по делото.
Вицепремиерът до последно поддържаше тезата, че за едни и същи доказателства у нас подсъдимите са оправдани, а в Германия техните партньори са осъдени. „Правен свят" коментира, че в мотивите на САС ясно е посочено, че използваните от немските власти доказателства са били игнорирани от българската прокуратура.
Втори гаф за седмица
На 14 ноември стана ясно, че Върховната касационна прокуратура не поддържа протеста на Софийската градска прокуратура по делото срещу Красимир Георгиев (набеден за съдебен лобист под името Красьо Черния - бел.ред), обвинен за лъжесвидетелстване. Той беше получил 2 години условно на първа инстанция, но на втора беше оправдан.
Делото пред ВКС беше образувано по жалба на Софийска градска прокуратура, която искаше връщане на делото на въззивна инстанция заради допуснати нарушения. Пред съда Явор Генов от Върховна касационна прокуратура посочи, че връщането на делото няма да спомогне за установяване на обективната истина