Пловдив 2019: Какво ще се случва

100 дни до началото на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 вече отброяват с нетърпение в Града на тепетата. Часовникът светна в сряда вечерта на площада на Джумаята с 3D mapping шоу и празнична заря, въпреки дъждовното време. Преди това акцентите в програмата за догодина бяха представени на стилна церемония в Драматичния театър, заедно със свършеното дотук и историята на успешната кандидатура на Пловдив.

Мечтата на група пловдивски ентусиасти, защото точно така е изглеждала в началото на века, вече е реалност, която съвсем скоро ще превърне древния и вечен град в гореща точка на европейската и световна културна карта. Както каза заместник-министърът на културата Амелия Гешева: "Пловдив вече се чете различно... защото "заедно" отдавна не е пловдивски мащаб".

Европейската културна столица не означава просто спечелена титла и календар от над 360 различни събития, а дългосрочно развитие на потенциала на Града на тепетата.

Защото освен домакини и зрители, пловдивчани и гостите на града реално ще могат и да участват, и да създават събитията, добавяйки нов културен пласт върху хилядолетната история на града. Класически и нови изкуства, творчески индустрии и работилници, туризъм, забавления и, разбира се, сближаване на общностите – целта на всичко това е едно своеобразно ново Възраждане, от и за хората.

За всекиго по нещо

Гвоздеите на дългоочакваната 2019-та са приобщаването на остров Адата на река Марица чрез 15 творчески проекти и интерактивно лято на реката (април -  октомври), цветният Айляк парад с гигантски кукли, костюми и инсталации по Главната улица, проектът Дигитални екологии и FLUCA – Австрийски културен павилион (май), световноизвестните солисти и представления на Opera Open (юни – юли), грандиозният и разтърсващ фестивал Hills of Rock (юли), култовата Нощ на музеите и галериите (септември), фестивалът за съвременен танц със звездно участие ONE DANCE WEEK и изложбената Седмица на съвременното изкуство (септември – октомври), Пловдив джаз фест и Градски игри (ноември) и още много събития за всеки вкус и интереси.

Най-мащабната и дългоочаквана година, първа за България от такъв мащаб въобще, ще започне официално на 11, 12 и 13 януари 2019 с откриващ уикенд под надслов "Ние сме всички цветове". Кулминацията на множеството свързани събития ще бъде на открита сцена в центъра на 12 януари, събота, със специално събитие от музика, светлина и танц.

През целия месец жителите и гостите на Пловдив ще могат да видят документалната изложба "Дим. Истории на тютюна", посветена на традиционния отрасъл за региона и на Тютюневия град, един от ключовите проекти в програмата на ЕСК 2019.

Специален фокус пада и върху квартал Столипиново. Най-големият ромски квартал на Балканите ще се сдобие с нови символни и материални връзки с останалата част на града чрез международно сътрудничество и изкуството. Местни ентусиасти и германски архитекти ще обединят сили през лятото, за да изградят временна структура на брега на река Марица, но всъщност ще съборят разделения и предразсъдъци.

Още на 27 януари във фоайето на Централна поща ще видим първия театрален спектакъл с младежи от квартала и от други райони на Пловдив по проекта aW(E)are на италианската театрална асоциация GOMMALACCA Teatro.

Етно културата и традиционните обичаи също са застъпени чрез фестивала Пълдин Етно, който ще се проведе през юли в Стария град. През март и април поредица от отворени кулинарни събития в Пловдив, София и Варна ще покажат не само автентични рецепти за хляб с международни участници, но и историите за насъщния, без който не сядаме на масата. Любителите на графитите и градската култура пък ще могат да се насладят на юнския фестивала Street Masters, където ще има още хип-хоп и бийтбокс състезания, танцови обучения и филмова програма.

На 30 юни на Античния театър ще се състои премиерата на спектакъла "Медея", нов прочит на класическата драма на Еврипид, с участието на деца от различните общности в Пловдив, както и на Снежина Петрова, Владимир Карамазов, Владимир Пенев и други известни и обичани актьори.

На 10 февруари в Драматичен театър – Пловдив пък ще се изиграе премиерата на "Европейска Одисея 2019. Пътуващият човек" на режисьора Диана Добрева и с участието на Националния театър на Гърция.

Специално за най-малките и тематично на 1 юни, в подножието на Младежкия хълм ще бъде обособен Детски град, където децата ще влязат в ролята на строители и архитекти. Използвайки естествени и рециклирани материали, те ще създадат заедно идеалното място за игра и обучение. Идеята е на немските архитекти Мартин Калтвасер и Майк Ронц.

И извън Пловдив

През май читалище "Гео Милев" от Старосел ще представи танцов спектакъл, посветен на маслодайната роза – розобера, розовото сладко, ликьора от рози и цялото вълшебство на цветето - български символ. Село Старо Железаре, което вече се сдоби с уникални графити, подготвя ново издание на стрийт арт феста през август 2019. Асеновградското читалище "Родолюбие" пък ще организира интересна програма, посветена на сватбените ритуали на различните общности през ноември.

Изобщо, Европейска столица на култура 2019 ще се разпространи из целия регион, а специални събития ще има още в София и Варна.

Този текст пропуска още десетки интересни събития от програмата, но по всичко личи, че през цялата година ще имаме причини и поводи да бъдем #заедно в Пловдив и региона.

"Градът вече печели своите дивиденти – това, че е признат, удвоихме броя на нощувките, 41% повече посетители има в Стария град спрямо миналата година. Този заряд означава страшно много за живота на хората. Вече си говорим за опера, за една, две, три художествени галерии. Това нямаше да се случи, ако го нямаше този заряд от Европейска културна столица", коментира кметът Иван Тотев.

Очакванията, разбира се, са огромни – и като организация, и като успехи, и като приходи. Отвъд тях обаче е чистото удоволствие, очакването, ако щете, от това да преоткриеш гостоприемния Пловдив. И да се влюбиш в него отново.

Новините

Най-четените