А вие познавате ли София?

„Всеки ден, два пъти на ден, 365 дена в годината". Не, флайърът на който пише това, не е рекламен трик. "Те" наистина са на едно и също място в София от четири години. A във Пловдив и Варна от сравнително по-скоро - съответно от 2 и от 3 години.

Всеки ден, без изключение,

независимо дали става дума за наводнение, градушка, страхотна жега или невероятен студ пред Съдебната палата в София седи човек от неправителственото сдружение "365", познато по-скоро под бившето си име Free Sofia Tour.

"365" са сред най-многобройните НПО-та в Европа, посветени на мисията на безплатните обиколки с гид из туристическия център на града.

Тази седмица организацията (заедно с гидовете от Free Sofia Tour и хилядите чуждестранни гости), отпразнуваха 4-та тържествена годишнина - съответно с балони, благотворителна изложба и други тържества.

Двама от двадесет и двама

По този приятен повод, а и привлечена от любопитство, се срещам с Филип Лазаревски и Деси Попова - двама от 22-мата гида в София, доброволстващи към Free Sofia Tour.

Мотивацията и на Филип и на Деси е една и съща; те ценят усещането, че допринасят с нещо за популяризирането на София сред чуждестранните посетители на града.

"Опитваме се да покажем, че столицата е действително интересно място, което си засужава да се появи на туристическата карта на Европа" - казва Деси.

Тя споделя наблюдението, че повечето от туристите, които идват в София, просто попадат тук между две пътувания -например от Белград за Истанбул или Букурещ, без изобщо да имат представа къде се намират, да не говорим, че няма как да са наясно с историята или културата на народа.

"Този тур е безплатен"

За разлика от Деси, която е гид само от няколко месеца, Филип прави турове вече повече от 2 години. "Аз съм от Македония, но харесвам София и я познавам много добре. Да си гид към Free Sofia Tour обаче не може да ти е работа. Това е по-скоро хоби, което правиш от любов към града и за да си упражняваш английския".

Работата на гидовете е безвъзменздна, а "365" се финансира от дарения, които отиват основно за рекламни и информационни материали. "Този тур е безплатен. Ако ви хареса, можете да направите съответните дарения" - призовават гидовете, преди началото на всяка обиколка.

Нормално, един тур продължава около 2 часа и половина. "След първите 30-40 минути, много от туристите казват, че не са очаквали да видят толкова стар град, пълен със забележителности. Шокират се и от възрастта на античните разкопки, които са връстници на тези в Атина и Рим. Когато разберат, че има например античен форум под площад "Света Неделя" - са във възторг. Особено силно чужденците се интересуват и от комунистическата история на страната и често остават доста впечатлени - от сградите, от атмосферата" - казва Филип.

За работата с туристи няма почивен ден

"Понякога попадат и българи на туровете и се оказва, че повечето, дори софиянци, не знаят основни неща за столицата", поне според Филип. "В оргазнизацията имаме двама историци, които разучават историята на обектите. Останалото зависи от гидовете. Сега, когато е лято, сме даже по трима, а понякога и по четирима гида сутрин в 11 и вечер в 18 часа на Съдебната палата. Групите чужденци са многбройни, когато е топло", споделя Филип.

На него обаче му се е случвало и да отиде на обиколка и да няма нито един човек - например през студената зима на 2011 - 2012 година. "Облякох се дебело и отидох за чакам на Съдебната палата в 18 часа. Е, никой не дойде."

Деси, която е гид от по-скоро казва, че при нея не се е случвало да не се появи никой, даже след голямата градушка миналия месец. "Дъждът, приключи към 17 и 30, а в 18 вече се разхождахме из София. Дойдоха 18 души." И добавя: "Това е минимумът хора по време на моя обиколка".

А вие познавате ли София?

От Free Sofia Tour водят и статистика за посещенията. Към момента повече от 54 000 туристи от цял свят са присъствали на традиционните обиколки из софийските улици - от Съдебната палата, през площад "Света Неделя", хотел "Шератон" (където, скрит до светещата табела на едно казино, се намира гербът на София), през Синагогата, Джамията, минералните бани - чак до Софийския университет, където турът завършва.

Там има и туристически информционен център. Всъщност в София вече има цели два подобни. Ако не знаете къде са (а със сигурност не знаете), не ви остава нищо друго, освен да посетете Free Sofia Tour. Така ще научите и какво бихте могли да покажете на вашите чуждестранни приятели и гости, следвящият път, когато дойдат в столицата.

#2 тъп 17.08.2014 в 15:06:50

Ми ниьй сми баш от синята зона и мноу я пузнавами. А най вечи знаим, чи у БГ-то съ най голями провинциалнити компльекси. Тъ оцьенки от селинджъри мноу нъ кьефът. И що сье драпът тук да додът?

Новините

Най-четените