Той и Тя за книгата...

Ориан и Себастиен де Альо са на противоположни позиции заради "Момичето с драконовата татуировка", но не заради сюжета. Проблемът е, че тя предпочита книжната версия, докато той я чете на своя iPad. И в този литературен спор двамата казват, че никога няма да постигнат съгласие.

"Тя говори за аромата на хартия и усещането да я държиш в ръце," казва 32-годишният Себастиен, който смята, че съдържанието е същото, без значение какъв е носителят. Той добавя, звучейки леко засегнат: "Тя използва думата "истински". "

В края на тази година 10.3 млн. души се очаква да притежават четци на електронни книги в САЩ, като купуват около 100 млн. електронни книги, предрича фирмата за пазарни изследвания Forrester. Това е ръст спрямо 3.7 милиона четци и 30 млн. електронни книги, продадени миналата година.

Тенденцията предизвиква истинска паника сред издателската индустрия, но у дома нещата придобиват личен аспект, когато двойките са раздвоени за "правилния начин" да се чете. В леглото двамата може да седят един до друг - единият, който обръща страниците на светлината на лампа, а другият чете с шрифт Caecilia от екран с електронно мастило на Kindle, или осветен от яркия течнокристален екран на iPad. И всеки тихо упрекващ другия.

Новият маркетинг

Въпреки че няма статистики колко разпространени са тези битки, издателската индустрия следи отблизо нещата, опитвайки се да разбере как да подходи към маркетинга на книги за домакинства, които четат по различен начин.

Малък брой издатели и книжарници изпробват комбинирането на печатни книги с електронни книги с отстъпка. Barnes & Noble започнаха да предлагат комплекти през юни в около 50 магазина - и възнамеряват да разширят програмата през есента, казва Мери Елън Кийтинг, говорител на Barnes & Noble.

Томас Нелсън, издател на религиозна литература, предлага безплатни електронни книги с печатна книга за някои заглавия. Това е особено добър вариант за читатели, които желаят да споделят книги с членове на семейството или приятели, които четат в различни формати, коментира Тод Шатълуърт, старши вицепрезидент и ръководител на издателската група Thomas Nelson. Комплектите се продават добре - и Thomas Nelson обмислят да добавят още такива за празничния пазарен сезон.

Междувременно Amazon.com прави всичко по силите си да убеди любителите на печатната книга, че "четенето от Kindle по нищо не може да се сравнява с четенето от компютърен екран." Техният уебсайт обещава дисплей, на който "текстът се "откроява" от страницата, създавайки усещане при четене, много подобно на печатната хартия", тъй като не създава нито отблясъци в добре осветени места, нито светене в мрака.

Sony, които представиха в сряда нова гама от четци на електронни книги, казват, че те са по-малки и по-леки отпреди, с по-ясен текст и сензорни екрани, като всичко това цели да създаде усещане от тях, по-подобно на печатните книги. "Редовно това, което чуваме най-често, е, че е необходимо четецът да оставя усещане като от книга, така че просто да забравите, че имате електронно устройство в ръката си," казва Стийв Хабър, президент на поделението на Sony за електронни четци.

Дълбокото напрежение

Тази разкрачена маркетингова позиция подчертава по-дълбокото напрежение: желанието да бъде запазен жив печатният бизнес, така че да не бъдат прогонени основните купувачи, същевременно изграждайки основа за бъдеще, което издателите виждат като все по-цифрово, коментира Джеймс Маккуийви, анализатор на бизнеса с електронни четци във Forrester.

"Има много по-емоционално обвързване с хартиената книга, отколкото със CD или DVD," казва Майк Шацкин, основател и главен изпълнителен директор на фирмата Idea Logical, която консултира издателите на книги за прехода към цифрови технологии. "Това не е нещо логично - то е интуитивно."

Печатна книга, комбинирана с електронна книга, биха били полезни за 35-годишната Лиз Айбар и 31-годишната Бетси Конти - двойка от Денвър, които толкова обичат да четат заедно, че когато четат "Момичето с драконовата татуировка" в издание с меки корици, Конти откъсва части от книгата, след като ги прочете, така че Айбар да може на свой ред да ги чете.

Но откак Конти, която е технологичен директор във фирма, си купува iPad, тя е преминала от другата страна. И двете четат "Елементът" на Кен Робинсън, но си купуват две отделни копия - печатна книга за $15 и Kindle версия за iPad за $13.

"Чувствам се по-свързана с книга, отколкото с текста в iPad," казва Айбар, която работи в образователна неправителствена организация.

Книгата като колекционерски предмет

Александра Риндж - издател, и съпругът й Джим Ханас, писател-белетрист, и двамата на 41 години, се влюбват заради книгите, като една от ранните им срещи е на фестивал за използвани книги в Манхатън. Те се женят в книжарница в Сохо и живеят в апартамент в Парк Слоуп с цели стени, покрити с рафтове с книги.

Тя събира архивни годишници и книги за лично развитие. Но той обича да чете на своя iPhone.

"За мен истинското четене е електронни книги, а книгите са станали един вид колекционерски предмет," казва Джим, който е публикувал разкази в литературни списания като "McSweeney" и издава следващата си книга "Защо те плачеха" само в цифров формат. "Донякъде е поразително да виждаш хората да преминават през етапите на приемане, че книгите си отиват, казвайки, че им харесва усещането и ароматът от книгите. И аз минах през това, но вече го преодолях."

За двойката от Бруклин Ерин и Даниъл Муска, мастилената разправия е разрушила навика им да четат заедно. 29-годишната Ерин купува iPad за 33-годишния си съпруг, който работи в обущарския бизнес на семейството си, преди медения им месец през юни - но скоро открива, че неговото четене в електронен вид пречи на старомодното й четене.

"Взех си книга с мен - и едвам я чета," казва г-жа Муска, която е медиен консултант. "Преди ходехме на плажа, като и двамата си взимахме книги, но той си имаше iPad и беше много отвличащо вниманието, защото нямах усещането, че той чете с мен."

А детето

За Себастиен де Альо, който е мениджър в бизнеса с видеоигри, битката за предпочитанията към типа четене е преминала и в ново поколение. Той и съпругата му четат на своя 3-годишен син Тристан. Той чете "Мечо Пух" на детето от екрана. Тя му го чете от старомодно хартиено издание.

Себастиен е уверен, че детето в крайна сметка ще предпочете цифровата версия. "Той много я харесва, тъй като можеш да даваш по-големи мащаби на текста и илюстрациите", казва той. Според него в спора у дома са се включили и родителите му.

Собственият му баща отдава предпочитание на хартиените издания с меки корици, като твърди, че те по-лесно могат да бъдат споделяни, докато майка му предпочита електронния четец, който според нея е по-удобен за отслабващото зрение на остаряващите хора.

"Спорът с всеки ден става все по-разгорещен," казва Де Альо. "В момента това е тема за усилена критика."

#1 Даниела Великова 06.09.2010 в 18:53:42

Аз съм от онова поколение читатели, които ползваха книгата за развлечение и отмора (Четях най-вече в легнало положение и то преди заспиване!). Заобичах книгите във време, когато не само интернет нямаше, но и телевизията бе една и излъчваше в определени часове. Обожавах и уважавах книгата, четях задължително по една на ден. Но когато масовката на електроните медии ни заля с "възможност да видим много и нови неща", признавам - забравих за четенето. Всеки ден прехвърлях от канал на канал и не можех да се нарадвам, че имам необятен избор. Заспивах вместо с книга, с дистанционна в ръка. Същото се случи и когато се появи интернет - направо бях завладяна от това, което можех да правя в него! Докато не разбрах, че всъщност гледам едни и същи скучни неща. Така преоткрих книгите. Но много скоро разбрах, че не мога да си позволя да ги купувам вече или поне не по една на ден (по-скоро: по една на месец). Тогава интернет ми помогна - започнах да чета електронни книги. И сега мога да кажа, че не правя разлика дали държа в ръка хартиен носител или гледам на екран електронен вариант на четиво. Когато започнах сама да пиша книги, настоях да бъдат издавани в книжен вариант! След три години в бизнеса с книги, разбрах, че приятелите ми (мъже) не са чели мои книги, защото са накарали някой друг(обикновено жените си) да им ги чете на глас, а те просто са слушали. Мързи го народът (поне мъжката половина) да чете и това си е. Когато открих това и понеже не зная дали скоро всеки българинът ще има възможност и желание да си купи четящо устройство и вместо да губи време в четене, да слуша написания текст, просто си взех програма за записи и прочетох книгите си на глас! Сега като давам на приятел книгите си за четене, му пращам и аудио запис, за да има избор. Затова трябва да помислят издателите, ако искат бизнесът има да върви!

#2 ot4eto 07.09.2010 в 09:18:14

Даниела, е хубава работа. Начетено момиче но пълно с предразсъдъци Значи всички мъже ни мързи да четем така ли? На базата на един два примера от вашето обкръжение, квалифицирате цели 50% от населението на планетата? Много умно. Квалификация на огромна част от населението на базата на единични примери. Хм, нека опитам и аз. Една от приятелките ми често изневерявам на мъжа си, значи всички жени са ***ви. Редица мои познати жени, са изключително неуверени зад волана, значи жените не стават за шофьор. Прочие, не заличаваме ли реалността в клишета, не е ли предразсъдък да квалифицираме цели полове или народности или групи на принципа на поведението на отделен индивид? Помислете малко. Що се отнася до електронните четци и хартията. Това е все едно да спорим кое е по-добре, папируса или хартията. Или ръчно изписаната книга с/у печатаната книга. Да ръчно изписаната книга има редица романтични атрибути, но това намалява ли стойността на печата? Да не забравим че печата отговорен до човешкия прогрес и разпространението на знанията повече от всяко друго откритие. Да и книгата има своя романтизъм, но колко дървета отиват за новия роман на Стивън Кинг? Някой правил ли е изчисления? Да не говорим за предимствата на четците пред книгата. Търсене по ключова дума например. Ох колко време от живота си съм загубил в прелистване и търсене на определен пасаж в стара прочетена книга. Да не говорим за редица удобства, като шрифтове, размер, контраст и намален обем. Хиперлинкове, картинки, тултипове с описанието (не да прелистваме до последна страница и обратно) и какво ли още не. Изцяло приветствам електронните книги.

#3 Даниела Великова 07.09.2010 в 16:26:29

Отче, благодаря за забележката! Трябваше, разбира се, да добавя, че присъстващите в този сайт са изключение. Има резон, щом са в него, значи - четат. Това в кръга на шегата. Сега сериозно. Моите коментари не целят да покажат, че съм за разделение на мъже и жени в четенето. Само казвам, че съвременните читатели (по мои скромни наблюдения, които не са официална статистика - мъжете по-често) нямат време да четат всичко, защото четенето изисква концентрация, а животът е прекалено динамичен и разнообразен. Аз лично винаги правя най-малко три неща едновремено. Гледам телевизия, чета или пиша на компютъра и слушам музика. (От време на време наглеждам и яденето, което къкри на печката в кухнята - ха-ха!) Доказано е, че мъжът и жената ползват различни части от мозъка си! Мъжът има предимство в логиката, жената в концентрация за няколко дейности наведнъж. Затова предложих за масовия читател да се направят и говорящи книги! Докато домакинята бърши праха из хола, слуша нов роман. Докато шофьорът е блокиран в задръстване - се забавлява с нова кримка. Това ми е идеята. Напоследък явно от лекарствата, които пия, мисълта ми не тече така гладко. Съжалявам, че не съм се изразила достатъчно ясно и не сте ме разбрал.

#5 ot4eto 07.09.2010 в 19:51:09

До Kiril Atanasov, най-новите четци не са с ЛЕД дисплеи а с електронна хартия. Тя е с по-ниско качество на образа, но е перфектна за четене. Разход на енергия - почти нулев. Контраст – с качеството на реална хартия. До Даниела Великова, благодаря за уточнението, очевидно съм ви интерпретирал грешно. В моето обкръжение, предимно мъжете четат. Въпреки това не съм на мнение, че мъжете четат повече от жените. Между другото, не съм чувал че мъжете имат проблеми с концентрацията. Ако имате научно изследване на тази тема, моля изпратете ми научния труд. Това което знам е че жените имат по-добър слух и емпатия. Мъжете имат по-добра пространствена ориентация и са по-конкурентно настроени. Има един прекрасен документален филм на ББС - мъжът и жената, който ви препоръчвам да го гледате. Там в дълбочина разглеждат незначителните разлики между половете. Идеята ви за звуков запис е много добра, подкрепям я. Според мен, тя е подходяща единствено за леки четива. Ако примерно човек чете научен или философски труд, постоянните прекъсвания на четенето за справки, уточнения, дори и за поглед в речника - са неизбежни.

#8 ot4eto 08.09.2010 в 13:08:14

hahahaha Kiril +1.

Новините

Най-четените