Краят на PC ерата

Последната седмица на октомври 2012 г. бе най-изпълненото със събития време в компютърните технологии от години насам. Като начало, на 23 октомври, Apple представи първия си малък таблет iPad Mini, както и четвъртото поколение iPad, с нов, по-мощен процесор и HD камера за видеочат.

Три дни след това Microsoft се включи във "войната на таблетите" директно, със своя Surface RT, както и чрез библейския потоп от Windows 8 и Windows RT (таблетната версия на Windows 8) устройства на различни производители, който ще залее планетата през следващите месеци. На събитието бе представена и Windows Phone 8 - новото поколение операционна система за мобилни телефони.

Не на последно място, седмица след събитието на Apple от Google направиха троен удар, като обявиха едновременно нов 10-инчов таблет (Nexus 10), смартфон (Nexus 4), както и нова версия на своя успешен малък таблет Nexus 7, всичките оборудвани с новата операционна система Android 4.2.

Това обаче не бе поредната вълна от бляскави нови джаджи. Очевидна част от мотивацията на Apple и Google за "тайминга" на техните събития е опитът да отнемат попътния вятър от старта на Windows 8. Накратко, войната за мобилния пазар, и преди всичко за пазара за таблети, навлиза в нов кървав етап.

Преходът е от позиционна война с размяна на залпове и неприлични жестове, към фронтален сблъсък на живот и смърт. Залозите просто не могат да бъдат по-големи - оцеляване и пазарна доминация. Apple са готови на всичко, за да запазят своя доминиращ пазарен дял от 68% (по данни на IDC) при таблетите.

Освен това "ябълката" има сериозен проблем с факта, че в момента разполага с едва 14.9% дял от пазара за смартфони - най-масовият пазар за компютърни устройства. Google защитават своята доминация при "умните телефони" (75%, отново според IDC) и в същото време разглеждат успеха при таблетите с ябълково лого (над 100 млн. продадени броя) като аномалия, която трябва да бъде отстранена.

Microsoft от своя страна няма никакво намерение да се примирява с нишовото си участие на пазара за смартфони (2%), нито с прогнозата на Gartner, че към 2016 г. Android ще измести Windows като най-масова операционна система.

Фактът, че играчите свалят ръкавиците си и изваждат големите сопи става още по-ясен когато се вгледаме в детайлите на самите продукти. Красноречив за ситуацията е стартът на 7,9-инчовия iPad Mini. Популярността на 7-инчовите "плочки" на Amazon, Google и Samsung очевидно са направили неотразимо впечатление на мениджърите в Купертино.

Факт е, че мини таблетите са предпочитани от мнозина, защото предлагат цялата таблетна функционалност в по-компактна форма. Със сигурност този "форм-фактор" се очертава като масовия сегмент от пазара за таблети и, съответно е решаващ за пазарния дял в него.

Качествата на iPad Mini говорят, че Apple правят силна заявка за лидерство. Без да влизаме в технически подробности, ще кажем, че инженерите на компанията са взели възможностите на чудесния iPad 2, добавили са двойно по-мощния процесор на iPad 3 и са поставили всичко това в кутия, по-тънка от тази на iPhone 5.

iPad Mini не разполага с прословутия Retina дисплей на по-големите си братя (третото и четвъртото поколение iPad). За сметка на това обаче екранът му е по-голям от този на другите мини таблети на пазара. Избраната от Apple стартова цена на устройството от $330 го превръща в най-евтиния iPad.

Всичко това, в комбинация с достъпа до над 275 хил. приложения в App Store вероятно са добри предпоставки за пазарен успех. Според мнозина аналитици iPad Mini с почти пълна сигурност ще се превърне в най-продавания iPad модел.

Не по малко красноречив е и безпрецедентният ход на Apple да обяви нов iPad само 7 месеца след старта на предното поколение iPad 3. До момента компанията на Стив Джобс обявяваше новите си таблети веднъж в годината. Най-вероятната причина за тази припряност е, че в Купертино са очаквали сериозен конкурентен удар в областта на големите таблети.

Основателните причини за притесненията на Тим Кук и компания станаха очевидни няколко дни след старта на iPad 4, когато Google представи своя нов 10-инчов таблет Nexus 10. От пръв поглед е ясно, че създадената вя партньорство със Samsung "плочка" съществува с една основна мисия - да отнеме лидерството на iPad и да направи за смях новия таблет Surface на Microsoft.

За тази цел, Nexus 10 е оборудван с най-добрия дисплей, интегриран някога в мобилно устройство. Екранът с резолюция 2560 x 1600 засрамва Retina дисплеите на iPad и прави излишни сравненията с останалите таблети. Google са допълнили своето заплашително послание с най-мощния мобилен процесор на пазара - Samsung Exynos 5250. Всичко това идва с изключително агресивната базова цена на Nexus 10, която е с 25% по-ниска от тази на преките конкуренти Surface RT и iPad 4.

Ще го кажем в прав текст - новият таблет на Google означава, че Apple за пръв път бяха надиграни в собствената си игра на технологично надцакване. Факт е, че от старта на първия iPad през 2010 г. до момента Apple успяваше да остане с една обиколка пред конкуренцията.

Ако си позволим да бъдем погълнати от зрелищния конфликт между Apple и Google, бихме могли да пропуснем намесата на 200-килограмовата горила, която до този момент стоеше тихо в ъгъла и наблюдаваше схватката с привидна незаинтересованост. Това би било сериозна грешка.

Най-малкото защото могъщият звяр току-що обяви цялата джунгла за своя, с мощен рев и биене по гърдите, като начало. Става дума, разбира се, за Microsoft. Както подобава на компания с такава история и опит, нейната намеса придава нов мащаб на нашата история.

Новият таблет Surface RT без съмнение е чудесно иновативно устройство, което в най-лошия случай е убедителен конкурент на айпадите и нексусите. Основната отличителна характеристика на този таблет е, че той може да се трансформира в напълно функционален „ултрабук" с помощта на вградената си стойка и опционална клавиатура-калъф. Surface обаче е само върхът на копието. Новите Windows 8/RT компютри са вход към цялата екосистема на Microsoft, включваща новия Windows Store, популярни услуги като Xbox LIVE, SkyDrive, Hotmail и Office 365 както и като цяло отличен пакет от облачни предложения за бизнеса. Използвайки ресурсите си, компанията от Редмънт може да предложи на потребителите си възможности, които вероятно предизвикват неприятни емоции в Купертино и в Googleplex (седалището на Google).

Ще дадем един пример в това отношение. Всяко Windows 8/RT устройство ще стига до потребителя с предварително инсталиран Skype, както и с включена в цената функционална версия на MS Office.

Критиците твърдят, че новаторският характер на новата операционна среда ще обърка потребителите. Има обаче признаци, че софтуерният гигант е свършил добра работа, ако съдим по добрите стартови продажби на Windows 8, както и на позитивните реакции от страна на технологичните мениджъри на големи компании. Със сигурност преходът към Windows 8 ще бъде труден и ще отнеме години. Съществува обаче аргументът, че една компания, която има зад гърба си 67 млрд. долара в кеш няма нужда да бърза за никъде.

В крайна сметка, ключът към стратегията на Microsoft, която би могла да постави Apple и Google в глуха отбрана се крие в двойнствеността на операционните системи Windows 8 и Windows RT. Те включват както новия полиран multi touch таблетен интерфейс Metro, така и класическата десктоп среда, с познатите папки, иконите и прозорците.

По този начин, порасналото дете на Бил Гейтс предлага на всичките над 1 млрд. Windows потребители на света плавен преход от отиващият си стар свят на PC-тата, към светлото бъдеще на мобилните multi touch устройствата.

Сега всеки притежател на Windows персонален компютър ще може да направи въпросния преход, без да се разделя рязко с любимите си настолни приложения. Ще добавим и факта, че Surface е единственият таблет, който може да разпознае всяко Windows-съвместимо външно устройство - принтери, мишки, клавиатури, камери и т.н.

Какво обаче значи всичко това в голямата схема на нещата? Без съмнение Windows 8 символизира толкова коментирания през последните години „край на PC-ерата". Това не означава, че настолните компютри ще изчезнат. Със сигурност обаче означава, че цялата огромна екосистема изградена около Windows PC-тата е в предсмъртна агония. Това се случва с активната намеса на компанията, която създаде софтуерната част от тази екосистема.

Ето как ветеранът от индустрията и бивш мениджър от IBM, Джошуа Шапиро обяснява ситуацията: "С Metro и Windows 8, Microsoft всъщност изоставят персоналния компютър и го оставят да умре". "Всеки, който разчита на традиционния PC модел, е прецакан", допълва той.

#1 Оня Дето Го Трият 04.11.2012 в 11:36:02

Тия таблети са на рамо да си ги носите. А и върви обяснявай на някой дизайнер или инженер, че има Фотошоп и Аутокад за телефон. 15-те инча на редови лаптоп са миниатюрни, да не кажем, че понякога и 24 инча не стигат. За който ползва джаджите само да цъка СМС-и и за ФБ края на ПС-ерата одавна е дошъл. За другите има още да почака - нека първо дойде края на света през декември, па после ще видим какво да правим с ПС-тата..... Това е моя непретенциозен анализ на ситуацията. Да влизат специалистите сега.

#4 Блуждаещ читател 04.11.2012 в 12:29:00

Основната идея е да се удари масовото пиратство. Набутвайки стадото в облака с един замах му отнемат едничката радост от някой безплатен торент или някой хакнат аутокад. А горкия юзер дори си плаща за удоволствието да може да си плати за удоволствието.

#15 MacAllister 04.11.2012 в 18:07:00

Тия хвърляния за суперпечалби и начала и краища на някакви ери много ме дразнят. Нетбуците например си имат смисъла и все пак мина една мода и повечето се канят да ги затрият, а всъщност от тях има нужда, просто не толкова голяма, колкото модата се опитваше да ни накара да виждаме, но има. Същото важи и за таблетите и за различните класове смартфони - всичко си има мястото и смисъла, има и безсмислени опити разбира се. Щеше да е много по-добре големите компании да се опитват да задоволяват нужди и да следват развитието на потребителите си плавно, отколкото да се опитват да налагат моди във все по-големи подробности. Това е и престъплението на Apple - манията да се контролира начина на употреба на крайния продукт с основна цел да се запази привлекателността му за определена група хора. На пръв поглед звучи логично, но ако се заровим в самия смисъл на стандартизирания хардуер, на съществуването на животното "операционна система" всъщност виждаме изземане на инициативата от пазара и концентрация под централен похлупак. Както каза човека по-долу - има софтуер и на пръв поглед поне добър, но в областта на софтуера нещата са мако по-различни от другите области - трябва разнообразие и самия смисъл на създаването на операционни системи е да се даде почва за свобода и разнообразие, а не да се вплита всичко около един два съвсем конкретни подхода за разработка и визии за функционалност. Софтуерът има много по-директна връзка с мисленето, отколкото мнозина си дават сметка и липсата на ранообразие въздейства на обществото силно - нещо, което тепърва ще почнат да се обсъжда от пишман "експерти". Искрено се надявам Microsoft да се върнат към отворения си подход от миналото - дране на потребителя за база, но пълна свобода на употребата й. Отворения код сам по себе си не може да оцелее и самия Apple е свидетелство как той се "приватизира" и предлага като свой от жадни единствено за печалби тарикати.

#19 Оня Дето Го Трият 04.11.2012 в 20:10:17

Абе нещо много се навъдиха в коментарите тия, за които работата е само пращане на мейли Ако всички работите директори и по цял ден пращате само мейли, то и таблет не ви трябва, може да вършите работа само с поглед - поглеждате строго и подчинените се досещат. Много искам да видя инженерите, проектантите, архитектите, видеомонтажистите, дизайнерите и т.н. как точно ще си свършат същинската работа през таблет и телефон, та ако ще не два, а осем турбоядрени процесора да имат вътре....

#29 aissan 05.11.2012 в 08:27:45

Какви са тия простотии бе ??? Естествено , че Десктоп машините НЯМА да си загубят значението ! Нито сега , нито по-късно ! Тия автори на такива статии чували ли са изобщо за стационатна и портативна техника ??? И едната , и другата си имат своите предимства и недистатъци , и взаимно се допълват !Като се появи първият Уокмен и даже проносимите касечтофончета , Касетните Декове да не би да изчезнаха ??? А многопистовите Ролкови магнитофони ЗАЩО все още се ползват в студията а ??? А някой случайно да е виждал ролково магнетофонче , което се закача на колана ??? След като беше изнамерен джобния и ръчния часовник , стенните да не би да изчезнаха ??? Тия ентусиазирани " Таблетаджии " защо не се пробват да създатат някой макрос , или просто презентация с графики и анимация на тъчскриина си , че да видим КАК точно ще стане тая работа ??? Недейте да пишете такива глупости , че ставате за смях даже и пред хлапетата !!!

#30 Оня Дето Го Трият 05.11.2012 в 08:39:10

skd911 "... Но я си представи сега следния вариант. Таблет с мощноста почти на десктоп компютър и възможност към него да вържеш монитор, мишка и клавиатура...." Извинявай, ама това не е ли отново ПС? Кутия за процесора и паметта + вързана към нея периферия.... А на един друг коментар по-долу: Мощен таблет с клавиатура не е ли всъщност отново лаптоп? Само че таблета трябва да е 24 инча и тогава се получава не таблет, а тава! Щото на инженера например му трябва не толкова изчислителна мощ, колкото голям екран..... С други думи, върти сучи, всичко ново е (все още не много) добре забравено старо

#33 boris 05.11.2012 в 10:06:47

И как ще дойде края на PC ерата, след като всички т. нар. модерни устройства, без значение от производител, са абсолютно непригодни за многочасова, тоест истинска работа?

#35 boris 05.11.2012 в 10:29:15

Появи се нов 42 инчов суперолекотен таблет със специални приложения за художници. Оборудван с тъчскриин четка и възможност айфон да се ползва за виртуална палитра / с възможност за закупуване на цветове директно през интернет/. Единственото неудобство е тежката тринога на която се поставя таблета, ама те художниците и без това са си свикнали да я мъкнат.

#43 explorer 05.11.2012 в 13:10:13

Това е едни от малкото случаи, в които коментарите са под нивото на статията. Значи повечето коментиращи бъркат ПС-то с "компа" (може да значи и компот) и не си дават сметка, че става дума именно за персоналния компютър, а не за работните станции. Откъдето пък си правя извод, на колко професионални системи работят

#44 abductor 05.11.2012 в 13:46:58

explorer, май по-скоро на тебе ти се бъркат понятията ;) Ако имаш например вкъщи настолен МАК или личен лаптоп, те на практика са си персонални компютри, но не и ПЦ, а пък работната станция в службата може спокойно да си е ПЦ, макар и да не е персонална Моят комп вкъщи пък си е ПЦ, но има хардуер като на работна станция, проблем? ПЦ е всъщност настолен компютър с определена хардуерна конфигурация, и всъщност авторът няма предвид ПЦ, а настолни компютри като цяло ;)

#55 explorer 05.11.2012 в 21:23:46

@dedogo6 #54, Ами ако гледаме функционално, на работните станции се създава продукт (content) докато на стандартните ПС-та се потребява. Ако погледнем инфраструктурно ПС-то е самостоятелен (персонален) компютър, а работната станция е обикновено предната част (front end) на клиент-сървър информационна система. В близкото минало работните станции са били терминалите на големите изчислителни машини (mainframes). Ако ги разглеждаме като хардуер, може да видиш ценовата листа на някои от сериозните (световни) производители на компютърни системи, там те са в отделна категория. В тази връзка сглобеното от насипни части ПС, не е работна станция защото макар и да има някои аналогични характеристики, му липсват сертификатите придобити след обстойни тестове, които именно го определят като система от този клас. Има и други, но да не задълбаваме. В тази връзка съм напълно съгласен с твърдението, че таблетите ще изместят масовите ПС-та още преди 2020, макар че когато Стив Джобс или Джош Шапиро обявяват края на ПС ерата, трябва да имаш едно наум, в качеството на какви го твърдят ;)

#58 A4i 06.11.2012 в 10:52:01

За да не се бъркате, просто приемете че настоящият преход е от десктоп и лаптоп системи към ултрапортативни устройства (джаджи). Такива към настоящият момент са смартфоните, с тегло 100-150 грама и таблетите (500-700 грама). Променя се ФОРМФАКТОРА . Ултрапортативните джаджи имат определени особености, като например : - компактни размери и ниско тегло ; - SoC дизайн на хардуера ; - интегрирани GPS, електронен компас, жироскоп, мегапикселни камери, клетъчен модем/Wi-Fi/BT/FM радио ; - ниско потребление на енергия ; - батерия, която трябва да осигури поне един ден (12ч.) автономна работа; - сензорен екран ; - потребителски интерфейс изграден около възможностите на сензорният екран за управление на устройството ; - олекотена операционна система, съобразена със сензорната работа на интерфейса и ниското потребление на енергия ; - масови стоки, с цени като на disposable вещи. Виждате че характеристиките на новият ултрапортативен формфактор са доста различни от тези на десктоп/лаптоп машините. Към сега наличните джаджи скоро ще се присъединят HDMI стикове, смарт-часовниците. Например MotoActv е смарт-часовник с хардуера на N9 , събран в 40 грама, a Hi-802 e HDMI стик четириядрен Cortx-A9 процесор само за $90.

#61 A4i 06.11.2012 в 23:51:56

@Harry Не знам дали знаеш, но чипсета на iPad 3 (A5X) e с 5 квадратни милиметра по-голям от Core i7 3770K. Така че към настоящият момент ARM изостава главно в мегахерците.

Новините

Най-четените