За пореден, явно не последен, път ставаме свидетели на продължение на сериала: "Ние ги хващаме, а те ги пускат". Този път действието на сапунката се развива в Кюстендил, където съдът оправда братята Галеви. Кулминацията на епизода е, че всички други от "престъпната група" са получили по някое наказание, само предполагаемите организатори не.
Къде е парадоксът? Как може една част от обвинените да бъдат признати за виновни, а другата част, основните "тартори" на групата, да се изнижат по терлици - ни лук яли, ни лук мирисали? След като едните са признати за виновни, как другите се оказват вън от играта? Все едно да нагазиш до шия в селска тоалетна, а след това да се окаже, че вонята не е от теб!
Новото (вече старо) правителство се опитва да си измие ръцете с гореспоменатата фраза, но народът отдавна не пасе трева. Та нали тази съдебна система е част от трите вида власти, които макар и независими, взаимодействат помежду си. Т.е. мнозинството в парламента (законодателната власт) гласува законите, които трябва да се прилагат от съдебната власт. А кой управлява тази власт? Естествено, че г-н Цветанов, който първо е член на Министерският съвет (изпълнителната власт) и второ е част от голямото семейство на ГЕРБ, което управлява в парламента.
Е, хайде сега да се върнем отново на проблема с хващането и пускането на вредителите на държавата, за да установим кой е виновен. Порочната практика в съдебната власт се предава от правителство на правителство, без оглед на това кой какви предизборни обещания е давал.
Въпреки че винаги има кой да обвинява тромавата Темида, тя някак успява да остане в сянка, както и законопроектите за нея. И така до следващият случай, в който някой ще си измие ръцете я със закон, я с некачествени съдии, я с нещо друго.
Законодателната власт - вместо да се заеме с важните законопроекти по темата, се съсредоточава в борба с опозицията и нападащите я медии. Цялотото внимание на хората се насочва към новостроящи се магистрали, защото видиш ли, без г-н Борисов нищо нямало да се случи и той нагледно показвал как се изпълняват обещания.
А защо не вземе правителството да покаже как ще започне най-накрая с реформите в съдебната система, а сърдито тропа крак и подвива устни като малко дете, което - тръшкайки се, обвинява прокуратурата, че не си е свършила работата?
Няма да си я върши, защото нито има смели и читави прокурори и съдии, нито пък има нормални закони, които да не позволяват вратички и порти, които да бъдат умело заобикаляни от всеки малко по-добър адвокат. И докато седи и бездейства, милионите от развития сив сектор, които трябва да влизат в държавният бюджет, ще продължават да текат за спонсорирането на престъпни групи, които да тормозят тези, които са гласували и разчитат на едно по-добро бъдеще.
*Припомняме част от репортаж в списание "Шпигел" - в чест на оневиняването на братя Галеви.
"В задушаващата прегръдка на мафията" - така е озаглавен репортажът за Дупница, публикуван в края на април 2008 г. в германското списание "Шпигел", което публикува обширен репортаж от Дупница, озаглавен "В прегръдките на мафията".
Репортажът започва като сценарий за мафиотски филм. Описана е сцена с мерцедес, който спира пред кметството в Дупница. От возилото с тъмни стъкла "слизат двама мъже около 40 години, единият с вид на брутален портиер, а другият прототип на изтънчен италиански мафиот. Двамата са с пистолети на кръста.
Десетимата им бодигардове разпръскват грубо любопитните минувачи. В такъв момент дори и служителите в модерната постройка на кметството са длъжни да се приберат по стаите си, поне дотогава, докато Ангел Галев и Пламен Христов изчезнат в техните офиси на втория етаж.
Двамата управляват точно тук, срещу кабинета на дупнишкия кмет
Въоръжени бодигардове пазят пред вратата от неприятни гости и атентатори. Защото двамата мъже, наричани заради тяхната неразделност братя Галеви, са известни в страната като шефове на подземния свят.
"Те тероризират целия град", казва пред "Шпигел" бившият кмет на Дупница по адрес на някогашните полицаи Галев и Христов, уволнени заради подозрения за връзки с мафията...
"Шпигел" цитира член на БСП от общинския съвет на Дупница, който си спомня колко бедни били двамата полицаи навремето. Днес двамата мултимилионери обясняват богатството си с офшорни фирми на Сейшелските острови и процъфтяваща търговия с коли на старо. Българските медии обаче предполагат, че източниците на богатството им са отвличания, рекет и най-вече синтетична дрога..."