За подмяната. 8 март не е денят на мама

Безспорно е, че на 8 март 1857г. в Ню Йорк е имало събитие. Различни са историческите спомени за него. Едни източници твърдят, че на този ден е имало тежка трудова злополука с жени работнички и в следващите години този ден е отбелязван в тяхна почит и памет.

Други източници твърдят, че тогава и там за първи път се събират работнички с искания за права, равни на тези на мъжете - еднакво заплащане за еднакъв труд, равен по продължителност работен ден и др. Жените работнички тогава са подели тежка битка, която за много от нас днес звучи странно.

Осми март става ден, който бавно в годините се налага като ден на трудовата жена.

Интересното е, че точно в тази далечна 1857 г. се основава в будния Лом и първото женско дружество у нас. Едва ли жените от Лом са знаели за събитията в Ню Йорк! Информацията тогава се движела в най-добрия случай на кон! А и целите на основаните до Освобождението 40 женски дружества из цялата страна са били доста различни от тези на жените в САЩ и Европа, били са главно просветителски и благотворителни: събирали са средства за изпращането за обучение в чужбина на бъдещи учителки; подпомагали са финансово вдовици и сираци, и т.н.

Заедно с новата държавна власт след Освобождението българските жени започват да се борят и за правата си - печелят достъп до висшите училища, до престижни професии (лекарска, адвокатска), получават равни права с мъжете при онаследяване, извоюват равни родителски права за бащата и майката. Постепенно прокарват своя път и към политически права - някои жени стават членки на запазените само за "силния" пол места в училищните настоятелства...

Звучи невероятно, нали?

Пак тогава, през юли 1901г., е свикан Учредителен конгрес на Български женски съюз. Типично за едно много крехко, но все пак демократично общество, в Български женски съюз бързо се оформят две крила - социалдемократическо и "буржоазно"(феминистично). И докато тези две крила се борят за надмощието на своите идеали, българските жени все пак успяват да се преборят за политически права, макар и силно ограничени.

През 1937 г. влиза в сила закон, който дава частични права на българката, макар и при унизителни условия  - мъжете ни са задължени да гласуват, но гласуването при жените е по желание, т.е. и "без това от жените нищо не зависи..."

Важно е да се отбележи, че през всичките тези години , както и векове преди това,  още от покръстването, българският народ спазвал традицията, завещана им от деди - на 25 март, ден Благовещение, денят, в който свише е дошла вестта, че Мария  ще става майка, народът е празнувал Деня на майката! Майката и майчинството винаги са били на особена почит у нас.

Така, стъпка по стъпка, българското общество, достига до кървавия преврат на 9 септември 1944 г. На всички женски дружества в страната новата "народна" власт "спуска" главната им задача - да подкрепят новата власт и да утвърждават ръководната роля на комунистическата партия в българското общество. Конституцията от 1947 и 1971 г. декларира равноправието между двата пола и оттук нататък всичко свързано с това се смята постигнато.

Жените, наравно с мъжете, стават "строителки на социализма". Включени са чрез квоти в политическия живот на страната, и в изготвените от ЦК на БКП списъци с хора, които трябва да бъдат избрани, непременно са включени жени...

Българската жена изведнъж става "трудова жена". Като че ли досега не е орала и копала плодородните поля на земята българска с цедилката на гърба, не е отглеждала и възпитавала многобройната си челяд... По мегаломанските проекти на партията - държава за индустриализация на страната, селското население (на което междувременно е отнета собствеността) започва великото преселение към градовете. Обезлюдяването на българското село започва още тогава.

Майките стават трамвайджийки и кранистки и са принудени да дават децата си на партията - държава за отглеждане в различни седмични детски домове. Започва и разпадът на българското семейство...

Като бонус към всичко това партията-кърмилница внася в България с декрет (!?) Осми март като празник на жената.

И започва Великата Подмяна!

Български женски съюз е подменен с Комитет на жените.

Официалният празник на България  e подменен с кървавата дата 9/9/1944 г.

Великден е подменен с Първи май.

Коледа е подменена с Нова година.

Дядо Коледа е подменен с Дед Мороз. (Дядо Мраз)

Благовещение е подменено с 8 март.  За повече от 45 години.

Днес всеки може да избере своя празник. Ако иска, може да празнува и двата.

Аз лично не празнувам 8 март. Към всичко, което ни беше наложено като задължително - манифестациите със севернокорейското папагалско скандиране БКП-КПСС, вдигането на съветското знаме редом с българското при откриване на републиканските първенства, руският език в училище, аз изпитвам вътрешно съпротивление. Така и към 8 март - столът на ЦСКА, опънатите маси, приповдигнато настроение, кебапчета и кюфтета... фалш.

Ден на жената? Коя жена? Чия жена? Защо жена? Какво да й празнуваме на жената, която после бием вкъщи, а в по-добрия вариант можем да я насърчим с "Дръж се като мъж!" или пък, за да унижим някой мъж, му казваме: "Плачеш като жена . . ."

И така. Не лъжете децата в училище, че Осми март е денят на мама! Осми март е международен ден на трудовата жена.

Денят на мама е Благовещение!

#3 dimitarsto 08.03.2014 в 12:16:14

Започва разпадът на българското семейство?Може ли да ми кажете какво е това семейство от днешна /демократична/ гледна точка?

#4 Bini 08.03.2014 в 12:41:02

Твърде едностранчива статия поради няколко причини: 1. Комунистическия режим е донесъл много негативи за всички. Но според мен, това че на жените са били дадени равни права с мъжене, не е сред тях. Има държави по света, в които и до ден днешен не могат и да мечтаят за подобно нещо. Също така освен кранистки и машинистки, жените вероятно са могли да стават лекари, учени, творци и какво ли още не. 2. Защо празник в чест на това, че една жена е забременяла от "светия дух" да е по-добър? Нима християнската религия не е потъпкала и ощетила правата на жените? Примерно обявявайки женската сексуалност за греховна и преследвайки и изгаряйки жени със свободен дух, обявявайки ги за вещици в едни по-тъмно времена. Примерите са безбройни. 3. Лично на мен пост-куминистическото умиление към християнските празници ми е противно и лицемерно.

#5 паяка 08.03.2014 в 14:02:23

Събрал се райският съвет да умува как да зачене Дева Мария. Всички давали различни предложения, но никое не се приемало. Накрая всички се умълчали и свети Йоан взел думата и рекъл: - То тука мъж си требе... А Дева Мария се провикнала: - Златни ти уста, Йоане! Оттогава и станал свети Йоан Златоуст...

#6 Danisco 08.03.2014 в 14:12:46

Благовещение. Благата вест, че Мария носи в себе си свещен плод, пред чиято божественост половината човечество прекланя глава повече от 20 века.

#7 паяка 08.03.2014 в 14:17:35

Уважавам всяко мнение, особено ако има старание на притежателя му, то да е обосновано, независимо дали логически, исторически или емоционално. Но малко несериозно ми звучи издигането в култ на вестта, че Божата Майка е непразна и заченала безмъжно, на фона на снимка на реална жива съвременна многодетна майка.

#8 Danisco 08.03.2014 в 14:21:18

Ето как е започнала дискриминацията между половете. Йосиф е първият дискриминиран! Да еманципираме Йосиф!!!

#10 Snow White 08.03.2014 в 16:04:24

Не съм защитник на 8-ми март. Безумието да се купуват китки на петорни цени или безмислени подаръчета няма нужда от коментари. Но зад високопарните фрази на статията прозира много негативизъм и зле прикрита озлобеност. Жал ми е за автора, това е един мноооого нещастен човек, А, и по повод многодетните майки. Раждането на много деца само по себе си не те прави по-добра майка. В такъв случай циганките кяха да са лидерки в областта. Ама не са!

#14 Сърце Червено 08.03.2014 в 20:21:10

denijane Я ми кажи какво трябва означава "да успява на равно с мъжете" ? И въобще дефиниция за успех? Защото това е супер субективно! Защото вероятно искаш да кажеш,че една жена, която отглежда децата и се грижи за дома не е успяла? Защото имам много познати австрийци, чиито жени се чудят как в България жените работят толкова много. Един разказва как жена му стои у тях грижи се за децата и къщата,а през свободното време превежда различни текстове и книги(което носи пари). Викаш тази жена не е успяла? Викаш австрийците са прости ... ? Да отношението на определени места в България към жените е унизително, но за това са си виновни жените. Защото привличат към себе си мъже които са някакви квартални гамени псевдо мъжкари и като дойде човекът джентълмен който се държи прилични те не могат да го оценят. "И ако онзи режим не беше наложил равноправие на жените изкуствено, вероятно в момента щяхме да ходим забулени. " Дрън дрън. Я пак прочети какво е написала авторката на статията! Защото дамата хубаво е обяснила,че преди 9 септември е имало достатъчно женски движения в България и българките са били равни с мъжете сравнение с други държави през онзи период.

#15 Сърце Червено 08.03.2014 в 20:28:17

Също така господата комуняги не еманципираха жените и мъжете, от добра воля, а защото им е беше нужно повече работна ръка.

#20 Сърце Червено 09.03.2014 в 22:34:56

denijane Ou да пак са виновни лошите тесногръди мъже! За всичко сме виновни. За това трябва да има реваншизъм явно от страна на жените мъжемразки.

#21 Сърце Червено 09.03.2014 в 22:40:15

Manuela Gerenova, аз обгрижвам жената до мен не само на 8 март или на 14 февруари. Това са изкуствено наложени дати. Комунистите имаха за цел с тази еманципация да спечелят повече работна ръка и така да направят жените кранистки или миньори и с този 8 март се опитаха по изкуствен начин да ги накарат да чувстват за дълг да работят тежък физически редом с мъжете. Днес пък господата капиталисти, се опитват да направят пари от този ден и да подхранват консуматорското общество. А разни хора се самозалъгват,че видиш ли това е за да могат да жените да се чувстват добре. Не не и не! Всичко е пари и интереси! За това датите 8 март и 14 февруари ме отвращават!

#22 Сърце Червено 09.03.2014 в 23:05:13

I да жените могат да стават каквито си искат. Само,че съм против да бъдат манипулирани от комунистическата номенклатура за някакво измислено равенство да станат кранистки! Нямам нищо против жени, които са в така наречения мъжки свят на бизнеса. Просто е гадно,че някои хора са се вързали на соц манипулациите.

#23 Dimitar 10.03.2014 в 10:55:17

Ама това вече става смешно. На 3ти март разни хора обясняваха как това не е празника на България, сега 8ми март не бил денят на мама. Айде забранявайте всички български празници и да честваме само католическите, та да се мирнат малко лудите хора. Напълно сте изпростели ....

#24 паяка 10.03.2014 в 11:15:41

Уважавайте празниците, почитайте ги, не ги подминавайте пренебрежително или даже войнствено да ги отхвърляте. Това са поводи да се усмихнете и да се почерпите. Щото ако пиете без поводи , ще сте алкохолици, толкова ли не се сещате!?

#25 Надя Танеф 10.03.2014 в 11:46:44

А тъпият Св. Валентин дето натресохте, какво замени? Благовещение?! Аз съм будист.

Новините

Най-четените