Интернет е пълен с ужасяващи инсинуации. Оказва се, че инциденти, които изглеждат случайни, далеч не са такива.
Няколко човека с власт си измислят сюжетите, за да постигнат определени резултати и доходи. Както и преди сме казвали, мнозина предпочитат да съотнесат това, което не харесват, към влиянието на сенчести елементи.
И докато конспиративни теории съществуват от много време, интернет служи като катализатор на разпространението им. Кой обаче вярва в конспирации и дали отделните вярващи имат нещо общо помежду си?
Първо на първо, има разлика в достоверността на различните конспиративни теории. Анкета през 2013-а година показва, че всеки втори запитан американец казва, че зад убийството на Кенеди има някаква по-голяма схема. 4% твърдят, че рептил, който може да си променя формата, контролира света. Това за мащабите на САЩ прави около 12 млн. души!
Един от най-важните изводи след подобен тип анкети е, че конспиративните теоретици може да имат различни виждания, но са обединени от обща принадлежност, дори и теориите, в които вярват, да са най-разнообразни. Оказва се, че тези, които вярват, че Осама бин Ладен е убит много преди официалната версия за разстрела му, са същите, които вярват, че той все още е жив.
Този парадокс кара специалистите да мислят, че съгласието с конкретна конспиративна теория не опира само до нейното съдържание, а се дължи на нещо много по-мащабно.
"Конспиративният ум" се дължи на начина, по който човек възприема света, вярвайки че той се ръководи от скрити сили.
Повечето отдават конспиративното мислене на усещането за липса на контрол - дали заради лично безделие, дали заради саботаж от страна на околните. Хора, които например са изложени на условия на работа без да могат да упражняват контрол, са по-склонни да вярват на конспирации. Това води до опити да упражняваш контрол по друг начин, например мислейки си, че знаеш повече от непросветените.
Но цялата картина не е толкова проста. Тази компенсаторна теория представя феновете на конспирациите просто като жертви на обстоятелствата, придържащи се към измислици, за да се предпазят от жестокия свят, и нищо повече.
Подобно описание си противоречи с вече споменатия образ на шумния, самоуверен човек, решил, че е различен от "стадото".
Присвояването на конспиративни теории не е просто липса на контрол, но и инструмент сам по себе си - начин индивидът да се почувства уникален.
За пример може да бъде посочен и фактът, че повечето почитатели на конспирации са склонни да вярват в неща, в които имат доверие малки и ограничени групи хора. Те смятат, че колкото по-малко популярна е една теория, толкова по-вероятно е тя да е истина. Ексклузивността е това, което им дава удовлетвореност.
Разбира се, подобна логическа връзка не е стопроцентово доказуема. Напълно е възможно човек, който вярва в конспирации, да не се интересува въобще от мнението на околните, било то положително или отрицателно, и по тази причина да вярва в каквото прецени.
Един експеримент в Германия обаче илюстрира именно обратното - в опитите си да са уникални, конспираторите са склонни да приемат повече по-екзотични теории.
Заради изменения в законите на страната в много жилищни кооперации са инсталирани нови детектори за дим. Един пенсиониран немски инженер обаче твърди, че въпросните детектори създават "хиперзвук", който може да има странични ефекти като гадене, замайване и дори припадъци.
На анкетираните са представени две твърдения - според едното 81% вярват, че детекторите са опасни, според другото - че процентът е само 19%.
Оказва се, че участниците с конспиративен начин на мислене са по-склонни да повярват на твърдението, когато разберат, че по-малко хора го намират за правдоподобно. Новата и напълно недоказана конспирация звучи по-логично, ако в нея вярва малцинството.
Подобен тип експерименти дават нова светлина върху вярата в конспиративни теории.
Провелите опита в Германия са убедени, че ще постигнат абсолютно същия резултат в която и да било западна държава. Конспирациите не са просто опит да си обясним световни явления. За феновете си те носят блясъка на загадъчното и непознатото, който ще ги отличи от тънещото в неведение стадо.