Помните ли този запис, в който двама души от сливенския елит - бизнесмен и (вече бивш) лидер на БСП, си говорят за ... избори, пари и връзката между двете.
Галин К.: Аз ще осигуря хакването на софтуера, който ще контролира онлайн какво се случва в ОИК. Цък бутона - и излиза и при нас. Това ще го платя. И ще го вземем. И те го имат обаче. И ще стане битка на живот и смърт. Ние трябва да имаме по-добрите хакери.
Мартин Сл.: Предния път не фалшифицираха в ОИК протоколите (кой ли преден път има предвид - при втората изборна победа Йордан Лечков може би - бел.р.). Фалшифицираха ги в СИК. Ние трябва да сложим минимум по трима души в секция, от които един задължително с кола. Туй означава 182 коли.
Галин К.: Искаш да кажеш за ескорт на колата с чувалите, да не ги сменят по пътя...
Записът нямаше да излезе, ако някой не беше преценил - грешно - че ще обърка конците на конгреса на БСП. После тия срамотии бяха покрити с бързината, с която Скопие покри с версия на боксерки тестикулите и пениса на голия Прометей на бароковия си площад. Е, прокуратурата обяви някаква проверка от кумова срама, но бъдете сигурни - нищо няма да излезе.
От тия няколко абзаца изскачат поне три отиграни изборджийски номера - изборите може да се фалшифицират в ОИК, може и в СИК, а може да се сменят и чувалите с бюлетините по пътя. Тоест, става и електронно, става и ръчно - и со малце кютек. Но едно е най-важното - не кой как гласува, а КОЙ БРОИ.
Тръгвайки от тази базова истина, плонжираме в дебата за електронното гласуване. Инициативен комитет с известни хора в него обяви подписка за референдум в полза на онлайн вота.
Един от аргументите, с който тръгват, е срещу купуването на гласове. Но може ли да спре - или поне да бъде ограничено, ако вотът е онлайн?
Единственият начин да "убием" напазарувания с кебапчета, кеш и сплашване вот е високата избирателна активност. Това е оръжието срещу купуването на гласове, тъй като размива дела на купения вот.
Вижте съседна Гърция, където гласуването е задължително - някой да е чул за автобуси с хора, разкарвани като танцуващи мечки, регистрации на хора на места, където не живеят, огромният брой застъпници, организацията да събереш личните карти, да закараш "добитъка" до избирателната секция...
А сега ще разнообразят - в градчето Х пред някое от две-трите интернет клубчета ще има случайни струпвания на хора в деня на избори.
Но не смятаме, че страхът от купуване на гласове дори и онлайн, трябва да ни откаже. След като възможност за електронно гласуване има в Естония, Австрия, Франция, Германия, Португалия, Норвегия, Великобритания, САЩ, Бразилия, няма причина да не проработи и в България. А и за българите в чужбина, които със сигурност искат да гласуват, а хиляди бяха отрязани от това право на последните избори.
Проблемът е, че купуването на гласове и фалшифициране на вот, който става пред очите на всички ни, продължава през всичките тези години и избори. Наказаните едва ли са повече от десетина, но никой не разплита веригата по-нагоре, до поръчителите на покупките.
Всички медии се надпреварват да снимат със скрита камера сделки за ромски гласове, които уреждат, но никоя не е посмяла да покаже натиска на работодатели над хората им да гласуват за определена партия. Преди доста време такъв сигнал имаше за Мини Перник на Христо Ковачки, но всичко остана дотук.
Така че със сигурност ще бъде опорочен и електронният вот - каквато и сериозна защита да бъде предвидена законодателно, включително и с изискване за електронен подпис. Просто защото средата е силно замърсена.
Има обаче един значително по-лесен начин да се спре купуването на гласове. Той е простичък и е чудно как никой не се е сетил - просто гласуването става явно.
Защо се възмущавате? Живеем в демократична страна, където никой, предполагаме, не се страхува да изкаже своите партийни убеждения - и пристрастия. Нали? Не сме Иран, не сме Русия, не сме Северна Корея...
Няма тъмна стаичка, няма застъпници, избори пред очите на всички. Всичко е просто, лесно и ясно, дори няма да има нужда от бюлетини. Отиваш до електронен пулт и просто натискаш бутона срещу избраната партия - като да си купиш напитка от кафе автомат.
Никой не е преследван у нас заради партийните си убеждения, нали? Ще станем прецедент, ако отпадне тайният вот. И защо да е такъв проблем, какво му е тайното на тайния вот в България...
А ако междувременно са въвели електронното гласуване, помнете, че винаги може да измамите тия, дето ви натискат да пуснете гласа си за определена партия. При онлайн вота се взема предвид обикновено последният глас.
Така че приберете стойността на гласа си, ако сте го изтъргували, приберете се вкъщи и гласувайте, както намерите за добре.
Голям майтап, нали трябва някъде да се регистрира този вот. Тогава вече действат изброените в началото сценарии. С други думи това нищо няма да промени, защото по същество е по-примитивна форма на електронното гласуване. Дали ще натиснеш клавиш пред комисия или в къщи е все тая. Въпроса е как се регистрира и как този глас се свързва с конкретното лице, т.нар. удостоверяване на самоличността (authentication).
Абе то не е лоша идея, но е инконсистентна (сори за чуждата дума ;) ). Понеже бая време правя разни големи системи и вечно се разправям с кого ли не, че ако кажеш "а", трябва да кажеш и "б" независимо дали някой го иска официално или не ... все ме разбират чак, когато е късно. Та, в случая явното гласуване трябва да се обвърже с нещо реално и въобще гласуването трябва да се обвърже с последствия на същото ниво, на което действа вота. Сега в целия свят се дават едни вотове, които потъват някъде и резултатът е нещо далечно от акта на гласуване. За мен няма нищо чудно, че в световен мащаб, колкото по-голяма е общността, която гласува, толкова по-неработеща е демокрацията и тук трябва да признаем, че въпреки фалшификациите, нашата все пак предлага повече избор, отколкото да кажем почти празното меню в САЩ. Каквото и да говорим обаче - обратната връзка се губи навсякъде по света. Не знам какво е най-доброто решение, но едно от тези, които правят симетрични акта на гласуване и последствията би било гласуването да се свърже пряко с данъците, като ги плащаш на този, за когото си гласувал, а после той се бори за разпределянето им в употреба на по-високо ниво. Повтарям, не казвам, че това е решението, но това е вариант, който илюстрира необходимата симетрия, за да може представителната демокрация да не се превръща във формалност - всяко действие има персонални последствия - добри или лоши има значение, но когато са персонални твоята ангажираност е гарантирана за разлика от огромната анонимна урна, каквато са всички сегашни системи. Само явност няма да е достатъчна, тя ще е повод в страна като нашата за заяждания, подливане на вода и изнудване, но ще доведе до ангажираност от страх, а не ангажираност към мнение и лично решение (пък ако ще и то да е продукт на някакъв страх). Аз съм си чупил галвата с полвинчати неща много пъти и съм свикнал да ценя завършеността и симетрията във всяка организация, софтуер, закон, без тях винаги се остава неопределеност подлежаща на безплодно заяждане или остава риска за изпадане в закучена ситуация, от която няма излизане с предвидени методи - и този риск се оказва реалност много по-често, отколкото си мислят повечето хора, пък и както съм мислил и аз преди да ми уври акъла.
Две кабинки - за мъже и за жени с оборудване от Видима идеал ... И кой ще ни глобява и кога? Те не могат да оправят списъците, ти за глоби говориш - за всичко глоби и милиони гъргорещи постоянно, как "като им бръкнат в джоба ще се научат". Абе стига с тая пръчка бе, дайте моркови! Хм, ама като знам държавата морковите няма да помогнат, най много да ни ги заврат ... знаете къде.