Веднага след сутрешната изява на депутата Румен Петков, нарекъл американския посланик Джеймс Уорлик "боклук", сайтът "Биволъ", който има споразумение с Wikileaks за партньорство в журналистическата и експертна обработка на секретни американски грами от България и други балкански страни, пусна нова част от тях. Те са посветени на описание, което тогавашният американски посланик Джон Байърли дава на политика от БСП - по онова време министър на вътрешните работи.
Посланик Джон Байърли беше начело на американското посолство в България до лятото на 2008 г., когато беше назначен да поеме дипломатическата мисия в Русия. Дипломат от кариерата, Байърли е специалист по въпросите на Русия и Евразия.
На 10 февруари 2006 г. посланик Байърли докладва в Държавния департамент за предстоящата визита на Румен Петков в САЩ [06SOFIA215].
В грамата с гриф СЕКРЕТНО Петков е представен като сложен образ: един от най-популярните министри в правителството според сондажите, поддръжник на американската политика в Ирак и на американските бази в България, но и като "представител на всичко неправилно в БСП: нереформирана, непокаяла се и със съмнения за корумпираност".
Посланикът посочва, че и при Петков като вътрешен министър няма напредък в преследването на организираната престъпност. По думите му петте най-големи организирани престъпни групи в страната - ТИМ, ВИС, СИК, "Нове холдинг" и "Мултигруп", продължават да действат безнаказано.
Братята Маринови са единствените задържани. Няма напредък и в разкриването на убийството на Емил Кюлев, което разтърси държавата, пише Байърли.
"Нове холдинг" на Васил Божков (известен като Черепа) и ТИМ, предвождана от Тихомир Митев и Иво Георгиев, са двете групи, които изобщо не са безпокоени във връзка с неотдавнашните убийства и арести, поради което много хора мислят, че те имат поне негласна подкрепа от високи места в правителството", се казва в документа.
Американският посланик посочва още, че: "Прагматичният Петков поддържа добри връзки в целия политически спектър: от Бойко Борисов вдясно до твърдата левица в БСП и представители на ДС, минавайки през ДПС.
Като мениджър на предизборните кампании на БСП и финансов отговорник неизбежно е свързван с обвинения за корупция и връзки с организираната престъпност.
Но "скромният му начин на живот по-скоро сочи, че го е правил за партията, а не за персонално обогатяване".
"Като кмет на Плевен Петков е преследван от скандали, някои сериозни, а други като нощния арест за уриниране в обществен фонтан илюстрират невъзпитания му стил. Петков е свързван отдавна и с руснаци, които са или директно, или индиректно свързани с руското разузнаване".
Стилът на Петков е на "здраво работещ - здраво пиещ" човек - за разлика от държавническата поза на Първанов и реформисткия ентусиазъм на Станишев", са други щрихи от портрета на Румен Петков в разсекретените документи.