Едно ново движение набира скорост в САЩ, тръгвайки от Калифорния... Е ли възможно съвсем скоро марихуаната да се продава като уискито и бирата по магазините: на всички над 21 години.
През 1971 г., в Сан Рафаел, северно от Сан Франсиско, тийнейджъри започнали да се събират след училище, точно в 4:20 следобяд, с една единствена цел - да се повеселят с трева. Много скоро тази тяхна традиция станала толкова популярна, че числото 420 се превърнало в кода на "напушалките" из света. Още оттогава Калифориния винаги е била на преден план и е представлявала лицето на културата на канабиса.
Калифорния е първият щат, който разрешава отглеждането на марихуана - естествено, идеята е марихуаната, която се отглежда, да бъде използвана единствено за медицински цели.
Взимайки пример от тях, още тринадесет други щата решават да легализират марихуаната, а други тепърва внимателно обмислят своето решение.
Но тази година Калифорния може да наложи напълно своето виждане относно проблема и да се превърне в световен разпространител на трева, като паралелно наложи и много сериозни мерки върху разпространението, производството и консумацията на "Мери Джейн".
В някои държави като Холандия и отделни части от Австралия например забраната за канабиса не важи. Но все още никоя държава не е успяла да постигне пълна свобода за марихуаната.
Точно в това се състои и основната идея на Калифорния. Една от идеите е марихуаната да се третира по същия начин, както и алкохолът. Ще може да се купува от различни магазини, но ще може да се употребява само от лица над 21 години.
Друга, много по-сериозна стъпка, представлява един метод (т.нар. предложение 19), който ще бъде представен на местните парламенти, които ще гласуват дали да го приемат или отхвърлят. Предложението беше изготвено от екипа на "Оукстердам Юнивърсити", известно и като движението "Регулация и контрол на канабиса 2010", което ще легализира отглеждането, продаването и пушенето на трева от тези, които са на възраст над 21 години.
Контролът над този бизнес ще принадлежи изцяло на конкретната държава или щат, те ще могат да облагат бизнеса с колкото и каквато данъчна ставка решат, а също и да го забранят.
Разбира се, тези планове може да никога да не бъдат реализирани, тъй като има огромен брой противници на това марихуаната да бъде легализирана. В самата Калифорния има райони, които са консервативно настроени спрямо тези планове на щата. Според някои това е абсурдна идея - експеримент, излагащ на опасност сигурността и здравето на жителите на Калифорния.
Засега гласовете относно това важно решение са приблизително равни. В някои щати почти всички подкрепят Предложение 19, а в други е точно обратното. Не е изненада за никой, че в местата като Сан Рафаел, Сан Франсиско и Оукстердам хората напълно подкрепят кампанията, докато в централните американски щати не искат и да чуят за това.
Изненадващ е фактът, че най-вече афроамериканците протестират срещу легализирането на марихуаната. При положение, че три до четири пъти повече афроамериканци са били заловени заради употребата й спрямо представители на който и да е друг етнос.
Двубоят относно крайното решение става все по-яростен, а какви ще бъдат последиците от легализирането на марихуаната остава основната тема. Според проучванията е почти сигурно, че цената на канабиса ще падне драстично. Прогнозата е за 80% намаление, като цената ще бъде контролирана от Предложение 19 и всеки щат ще има право да облага бизнеса с размер на данъка, какъвто реши.
Очаква се консумацията да се увеличи, но все още не е ясно с колко точно, защото не се знае как ще се отрази легализирането на пазара на марихуаната. Освен това несъмнено важно е, че ще се спестят много пари - проучвания сочат, че за бюджета на Калифорния приносът ще е 15% намаление на разходите, тъй като при легализация няма да се налага граждани да бъдат арестувани и изпращани в затвора заради консумацията й.
Засега финалът на тази борба е в бъдещето и никоя от страните "за" и "против" нямат предимство. Но жителите на Калифорния може да решат, че това е решение, което касае по-скоро личните им свободи и ще ознаменува краят на една епоха на непоносим контрол.
А въпросът остава: Как ще се развият нещата? Тепърва предстои да разберем.